Hema je opět 100 % v nizozemských rukou

19. 10. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 19.10.2018

Multimilionář Marcel Boekhoorn, který zbohatl na nákupu a prodeji telekomunikační společnosti Telfort, převezme společnost Hema od britského investičního fondu Lion Capital. 
„Hema je opět 100% holandská: je to podle mého názoru nejlepší pro firmu, nejlepší pro naše zákazníky, a to nejlepší pro našich 19 tisíc zaměstnanců,“ uvedl generální ředitel společnosti Hema Tjeerd Jegen na tiskové konferenci. Navíc: "Vztah s našimi franšízanty, s nimiž jsme měli odlišné názory, byl plně obnoven."
S převzetím Boekhoornem skončily roky pokusů britského vlastníka, investičního fondu Lion Capital, prodat obchodní řetězec. Spolu s novým majitelem se Hema může v příštích letech soustředit na investice na domácím trhu, on-line růst, mezinárodní expanzi a zvýšit ziskovost.
Britský investiční fond Lion Capital koupil společnost Hema v roce 2007 za 1,1 miliardy eur s cílem optimalizovat operace, zvýšit ziskovost a poté prodat firmu se ziskem. V posledních letech se však Hema potýká se ztrátami. Tento problém se akvizicí určitě nevyřešil.
Dřívější pokusy investiční společnosti prodat Hemu v letech 2011 a 2014 také selhaly. Částečně proto, že společnost Lion Capital uvalila na Hemu vysoké dluhové zatížení, které tlačí na ziskovost a tudíž na hodnotu společnosti. V roce 2014 dosáhla potenciální prodejní cena 1,3 miliardy eur, zatímco společnost Core Equity údajně nabídla tento rok pouze 1 miliardu eur.
Boekhoorn také uvedl, že snížil dluh společnosti s nákupem z 750 milionů eur na 650 milionů eur. Navíc vloží jeho investiční fond Ramphastos do Hemy 40 milionů eur. "Značku Hema budeme budovat" říká Boekhoorn.

Zdroj: www.fd.nl
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: