Hledáme sídlo firmy. Podle čeho se rozhodnout?

21. 11. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V souvislosti s rozrůstáním rodinné firmy jsme došli k závěru, že nám nebude stačit sídlo v našem domě, takže se poohlížíme po kancelářských prostorech. S jakými nástrahami je třeba při výběru kanceláří počítat?
Jakub Ř., Praha

Vždy uvažujte o tom, jaký parametr je pro vás nejdůležitější. Je to prestižní adresa? Blízkost centra? Dostupnost? Cena? Proces výběru vhodných kanceláří se liší i podle velikosti firmy. V případě menších firem je hledání nového sídla sice snazší, i tak ale počítejte s dostatečnou časovou rezervou.

Pro případ dalšího rozšiřování firmy je vhodné vybírat místa, v nichž nebude problém s navýšením pronajímaných ploch, ale o plochu, kterou opravdu potřebujete. Je vhodné vybírat prostory, kde je možné navýšení třeba pouze o jednu kancelář. To samé platí v případě, že uvažujete o pořízení výrobních nebo skladovacích prostor.

I když je dostupná MHD, je třeba zajistit parkovací místa, což může být v Praze po finanční stránce problém. Placení parkovacích míst v modrých zónách není nejlevnější záležitostí, vlastní garáže už vůbec ne, proto je vhodné, pokud potřebujete optimalizovat náklady, poohlížet se po prostorách mimo modré zóny. V širším centru se jedná například o Prahu 8 a 9, kde v mnoha případech najdete vhodné kancelářské plochy přímo u metra, a to za velmi zajímavé ceny.

Je nutno mít také přehled o tom, kolik přesně vás bude stát měsíční nájem a jak vysoké budou servisní poplatky a co všechno zahrnují. Rovněž musíte počítat s náklady na vybavení či stěhování a podobně. Pro menší firmy, které chtějí ušetřit na výdajích za pronájem kanceláří, bychom určitě doporučili hledat prostory od přímého majitele, aby se tak vyhnuly placení provize za zprostředkování pronájmu realitní kanceláří.

František Jiránek, ředitel komerčních projektů, Pražská správa nemovitostí

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek