India Power bude realizovat obří solární projekt v Albánii

28. 11. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: IN - Indie
  • Datum zveřejnění: 28.11.2018

Albánie si vybrala pro realizaci velkého solárního projektu skupinu firem pod vedením společnosti India Power. Vláda Albánie si vybrala konsorcium firem pod vedením společnosti India Power Corporaction pro výstavbu první solární elektrárny v Adriatické oblasti s výkonem 100 MW. Uvedlo to minulý týden Ministestvo Energetiky Albánie.
Finální výběr v soutěži byl ze třech nabídek společností India Power, Mining Resources FZE se sídlem ve Spojených Arabských Emirátech, a společností Midami Ltd. se sídlem v Hong-kongu. Tyto tři nabídky nejvíce vyhovovaly po stránce “technické a finanční kredibility, cenově a dodatečných kapacit”, dodal mluvčí Ministerstva.
“Tento projekt bude důležitým krokem pro diverzifikaci energetických zdrojů v Albánii, a povede k tomu, aby se Albánie stala centrem solární energie na Balkánu,” uvedl mluvčí.
Socialistická vláda premiéra Ediho Ramy hodlá naistalovat 120 megawattů solární energie a 70 MW větrné energie do roku 2020. Důvodem je to, že více než 90% energie, vyráběné v Albánii, je v současnosti energie z vodníc zdrojů, a nově postavená jaderná elektrárna nefunguje vzhledem k problémům s chladicím systémem.
Poté, co bude za 18 měsíců solární elektrárna uvedena do provozu, bude prodávat energii z prvních 50 MW lokálnímu distributorovi z 59.90 Euro za MW po dobu 15 let. Energie z druhých 50 MW bude prodávána za tržní cenu.
Ministerstvo hodnotí tuto dohodu jako velký úspěch, protože zajistí “jednu z nejnižších cen elektrické energie v regionu”. Cena je “nižší než 63 Euro za megawattu v Řecku a v Turecku and taktéž nižší než průměrná cena importované energie”.
Albánie věří, že reputace společnosti India Power, “více než sto let staré společnosti s celkovou kapacitou 1,500 MW instalovaného výkonu v termálu, soláru a větrné energii pro zákazníka Kanoria Foundation Group”, poskytne dostatečnou garanci pro realizaci projektu.
Nyní bude vláda Albánie a konsorcium firem pod vedením India Power domlouvat kontrakt. Po jeho podpisu to bude první velká investice, uskutečněná asijskou firmou v Albánii od doby před dvěma lety, kdy dvě Čínské společnosti koupily licenci na těžbu ropy a koncesi na provozování letiště pro své kanadské a německé vlastníky.
Ministerstvo uvedlo, že pozitivní výsledek této realizace solárního projektu by mohl být pro albánskou vládu příkladem, aby realizovala podobné projekty i v budoucnu. Příznivé klima státu na pobřeží Adriatického moře tomu nahrává.
Pokud se výběru indického partnera týká, ten není náhodný. Indie je v současnosti zemí, kde se instaluje nejvíce elektrického výkonu ze solární energie na světě. V Indii působí též české firmy, výrobci solárních systémů, ve společném podniku s indickými partnery. Evropská technologie v kombinaci s nákupem železných komponentů v Indii dělá tento byznys velmi profitabilním a konkurenceschopným.
Solární byznys v Indii je tedy i velkou příležitostí pro české firmy.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Mumbaí.
Zdroj: Reuters India.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: