Indická metropole Dillí se potýká s velkým znečištěním ovzduší

9. 11. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: IN - Indie
  • Datum zveřejnění: 09.11.2018

I přes řadu nápravných opatření, které místní úřady přijaly, kvalita ovzduší v se ve středu 24. října zhoršila v některých částech Dillí na stupeň, ohrožující zdraví obyvatel hlavního města. Podle Indexu kvality ovzduší je nyní stupeň znečištění uváděn jako “stupeň, ohrožující zdraví”.
Do kategorie oblastí s velkým znečištěním se řadí i Anand Vihar, oblast v okolí velvyslanectví USA, oblast okolo hlavního městského stadionu majora Dhyna Chanda, a hlavně oblast Chanakyapuri, kde se nachází většina ambasád, včetně Zastupitelského úřadu ČR v Indii.
Úroveň znečištění v Anand Viharu byla zaznamenána v hodnotě 999 jak “ohrožující” kategorie, zatímco oblast ambasád Chanakypauri zaznamenala znečištění 208 a oblast stadionu majora Dhyana Chanda úroveň 214, což jsou kategorie „nezdravé“.
Centrální úřad pro kontrolu znečištění ovzduší (The Central Pollution Control Board – CPCB), který před nedávnou dobou implementoval záchranný plán na omezení znečištění ovzduší, varoval, že kvalita vzduchu se může v několika málo dalších dnech ještě zhoršit.
Znečištění ovzduší v Dillí a okolních státech se v těchto dnech rapidně zhoršuje díky pálení rýžových slupek a rýžové slámy v zemědělských oblastech okolí Dillí v říjnu a listopadu, především ve státech Pundžáb a Haryana.
Index znečištění vzduchu (Air Quality Index – AQI) v hodnotách mezi 0 a 50 klasifikuje znečištění ovzduší jako „dobré“, 51 až 100 „uspokojivé“, 101 až 200 jako „mírné“, 201 až 300 jako „špatné“, 301 až 400 jako „velmi dobré“, a 401 až 500 jako „kritické“.
Ministr Životního prostředí v hlavním městě Dillí, pan Umran Hussain, vytvořil šestičlenný inspekční tým pro kontrolu kvality ovzduší v hlavním městě země. Tento šestičlenný tým tvoří zástupci centrální úřadu v Dillí, dillíské policie, městských částí, a zástupce Centrálního Úřadu pro kontrolu ovzduší (DPCC). Podle satelitních snímků, které v těchto dnech pro indickou vládu pořídil Národní úřad pro astronautiku (NASA) tým zjistil, že již v několika oblastech v Haryaně a Pandžábu jsou lokalizovány stopy ohňů. NASA na své oficiální stránce uvedla, že pálení zbytků zemědělské produkce v těchto státech v posledních dnech dnech dramaticky roste, a to hlavně v okolí měst Amritsar, Ambala, Karnal, Sirsa, and Hisar.
Primátor Dillí, pan Arvind Kejriwal, taktéž varoval, že se město v brzké době stane „plynovou komorou“ vzhledem k tomu, že ani centrální vláda, ani vlády států Pandžábu a Haryany nedělají „absolutně nic“ pro to, aby farmářům zabránili v pálení slámy.
Jako podstatné opatření na nezhoršování stavu alespoň Nejvyšší soud vydal rozhodnutí o zákazu používání zábavné pyrotechniky o nadcházejících nevětších indických svátcích, která nebude ekologická, čímž se sníží jednak emise ze zábavné pyrotechniky, a taktéž úroveň decibelů vzduchu ve městě.Pro představu, v loňském roce se úroveň kvality ovzduší v Dillí po skončení svátků Diwali dostala na absolutní historická minima, která kdy byla v hlavním městě dosažena.
Obecně můžeme říct, že znečištění ovzduší v Indii pochází ze třech hlavních zdrojů – je to průmyslové znečištění, znečištění vzduch automobily, a právě zmiňované znečištění pálením zbytků zemědělské produkce. Podle našeho názoru tyto faktory dávají velký prostor pro uplatnění moderních technologií, které mohou tomuto problému pomoci. I když samozřejmě není jednoduché zpracovávat rýžovou slámu kvůli velkému objemu vody a najít ekonomický smysl takové aktivity, možnosti pro dodavatele českých či evropských technologií určitě jsou.

Zpracoval kolektiv pracovníků ZK Mumbai, s využitím zdroje: ZEE News.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: