Indická vláda údajně převedla z rezervy centrální banky 36 miliard rupií do státního rozpočtu

28. 11. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: IN - Indie
  • Datum zveřejnění: 28.11.2018

Indická vláda vyvrací mediální fámy, že jí v rozpočtu chybí 36 miliard v rezervě Indické centrální banky. Státní tajemní pro ekonomiku Subhash Chandra Garg uvedl v sérií svých tweetových vyjádření, že fiskální matematika indické vlády je naprosto správná.
V pátek 9. 11. 2018 indická vláda dementovala výroky některých médií o tom, že ve státní rezervě chybí 36 miliard rupií. Vláda uvedla, že média se stala onětí ničím nepodložených spekulací.
Státní tajemník Subash Chandra Garg uvedl v sérii svých tweetů na pravou míru, že indická vláda postupuje ve svých fiskálních propočtech naprosto správně, a že ve státní rezervě rozhodně nechybí 360 miliard rupií, jak se o tom spekuluje.
Garg uvedl, že jediným návrhem, který je předmětem diskuzí, je zafixování storpu pro běžný deficit hospodářského kapitálu Centrální bankou Indie.
“Rozpočtový deficit vlády v letech 2013-14 byl 5,1 procenta. Od fiskálního roku 2014-15 dále se vládě podařilo značně snížit toto číslo. Fiskální rok 2018-19 skončí se schodkem 3,3 procenta, který bude krytý vydáním vládních dluhopisů,” dodal Garg.
Některá média nicméně již dříve uváděla, že Ministerstvo financí se obrátilo na indickou centrální banku s požadavkem krytí schodku státního rozpočtu převedením přebytku 36 miliard rupií, což je více než třetina z celkové částky 9,59 miliard rupií celkové výše státní rezervy v Indické centrální bance.
V návaznosti na mediální výstupy obvinila opoziční “Congress Party” indickou vládu, že ničí důvěru indických obyvatel v nezávislost institucí používáním silných politických taktik. Rozdílné názory mezi vládou a centrální bankou vyplavaly na povrch poté, co náměstek indického guvernéra vznesl obavy o autonomii centrální banky a varoval, že pokud nebude vláda respektovat nezávislost centrální indické banky, tak se to dříve či později odrazí na finančních trzích.
Celkově se dá říct, že nehledě na předvolební rétoriku vlády a opozice indická ekonomika stále roste, což vytváří pozitivní podnikatelské prostředí a mnoho příležitostí jak pro zahraniční investory, tak pro exportéry zboží a služeb z Evropy a České republiky.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Mumbaí.
Zdroj: Zee News India.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: