Indičtí farmáři počítají ztráty, bude to mít vliv na znovuzvolení premiéra Modiho?

9. 11. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: IN - Indie
  • Datum zveřejnění: 09.11.2018

Nárůst vstupních nákladů nemohl přijít pro zemědělce v horší čas, kteří jsou již tak sužováni padajícími cenami lokálních produktů v důsledku lepších úrod a velkých sklizní. I přesto, vláda má několik jednoduchých možností, jak reagovat. Soupeřící globální výrobci si stěžovali na vládní podporu domácím zemědělcům a tlaku na snížení cen zemědělské produkce, což jim snižuje exportní šance. 
Indičtí zemědělci jako jeden muž hlasovali pro premiéra Modiho ve volbách v roce 2014. Nicméně úpadek zisků v rurálních oblastech ohrožuje tuto podporu pro příští volby.
Tisíce zemědělců na počátku listopadu zorganizovaly protestní pochod v hlavním městě Indie Dillí, aby si prosadili lepší výkupní ceny pro jejich produkci. Policie na protesty odpověděla vodními děly a slzným plynem. Farmáři svoje protesty nakonec přerušili po rozhovorech s vládními úředníky.
Nicméně jejich požadavky a požadavky dalších pracovníků v zemědělství, kteří tvoří téměř polovinu z 1.3 miliardy indické populace, tím vyřešeny nejsou.
„Ačkoliv jsme se rozhodli ukončit náš protest, pořád věříme, že vláda bude brát vážně naše požadavky“, řekl po ukončení protestů Anil Talan, předseda hlavní farmářské asociace s názvem Bhartiya Kisan Union.
Cena nafty během tohoto roku poklesla o 26 procent, což výrazně zdražilo všechny zemědělské činnosti, které vykonává více než 263 milionů farmářů, kteří používají pro svou práci traktory s naftovými motory.
K tomu, že rostou ceny nafty, se přidává i faktor růstu cen klíčových hnojiv, jako jsou potaš a fosfáty. Jejich ceny poskočily až o 15 a 17 procent v tomto roce, jelikož jejich odvozci museli reagovat na růst cen na světových trzích a na neustále se oslabující kurz indické rupie.
Indie, druhý největší světový producent komodit jako jsou rýže a pšenice, dováží sto procent potaše a více než 90 procent fosfátů. „Je to dvojitý tlak na zemědělské producenty, protože z jedné strany trpí nízkými výkupními cenami úrody, a na druhé straně vysokými vstupními náklady,“ uvedl pan Devinder Sharma, nezávislý analytik v oblasti potravin a obchodní politik, když reagoval na prohlášení „proč jsou zemědělci tak rozzlobení“.
Spotřeba nafty navíc v tomto období stoupá, protože zemědělci začínají sklízet svoji letní úrodu. Navíc po obdělání půdy zasadí pšenici a řepku, které jsou hlavními zimními plodinami.
Představitel Svazu zemědělců Talan řekl, že vláda by měla uvolnit ceny komodit a dotovat ceny vstupů pro zemědělský průmysl, který tvoří okolo 16 procent indické ekonomiky.
„Vzhledem k vyšším cenám cen nafty mě stojí sklizeň sójových bobů téměř o 20 procent více, ale cena sójových bobů v letošním roce dramaticky poklesla,“ řekl Uttam Jagdale, farmář z Pune, 150 kilometrů vzdáleného města od Mumbaje.
Nilesh Sable, farmář pěstující cukrovou třtinu z města Sangli ve státě Maharaštra, řekl, že cena hnojiv se zvyšuje každý měsíc.
Společnosti, dovážející hnojiva, k tomu uvádějí, že mají jen malé možnosti, jak nezvyšovat ceny, v důsledku prudkého pádu kurzu indické rupie a dvacetiprocentnímu nárůstu cen potaše a fosfátu na mezinárodních trzích. „Stále ale ještě nepřenášíme celé břemeno na farmáře,“ uvedl vysoký úředník státem vlastněné společnosti pro dovoz hnojiv, který si nelřál být jmenován.
Dalším faktorem, který ovlivňuje zvyšování nákladů, je paradoxně letošní bohatá úroda, kdy muselo být vynaloženo více nákladů při menších výnosech. Indická produkce luštěnin, jako jsou čočka a fazole, se zvýšila na 24.51 milionu tun za rok do června 2018, oproti 23.13 milionům tun za předešlých 12 měsíců.
Objem dovozu luštěnin, konkrétně čočky, z Kanady, Austrálie a Ruska, spadne na 1.2 milionů tun ve finančním roce 2018 – 2019 (tedy do března 2019), což bude nejnižší číslo od roku 2000/2001 a dramaticky méně než 6.6 milionu tun čočky, importované do Indie v roce 2016/17 po velké domácí neúrodě v dosledku škod, napáchaných monzunovými dešti.
Drahé vstupní náklady se ale týkají i dalších plodin. Indie je na dobré cestě vystřídat Brazílii na pozici světového výrobce číslo jedna cukrové třtiny v období 2018/2019, nicméně nárůst produkce má dopad na snižování cen místního cukru, který je nyní o 15 procent levnější a mlýny tak mají výrazně nižší zisky, ba i ztráty.
Na podporu tohoto sektoru vláda Indie přijala proexportní pobídky a slevy na dopravě zboží, aby nahradila ztráty pěstitelů zisky z vývozu. Plán je vyvézt do jiných zemí nejméně 5 milionů tun cukru. Proti tomuto postupu se okamžitě ohradila Brazílie, Thajsko, Austrálie a další konkurenti na trhu.
Ceny zeleniny, obzvlášť cibule, zelí a rajčat, též propadly o 25 procent od posledního roku, ve velké míře v důsledku nadprodukce. A protože v Indii není dostatek klimatizovaných skladišť, nadprodukce musí být ve velké míře zlikvidována.
Cena mléka na domácím trhu taktéž propadla o dvacet pět procent, a nadbytek na globálním trhu učinil indické mléko rovněž konkurence neschopné.
Harish Galipeli, ředitel sekce komodit a cizích měn v indické vládní společnosti „Inditrade Derivatives & Commodities“ v Mumbaji řekl, že Indie potřebuje nalézt trhy v zahraničí k tomu, aby se zbavila přebytků plodin z leštné úrody. „Export nicméně nebude snadný, ceny na světových trzích jsou v depresi,“ uvedl.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Mumbai.
S využitím zdroje: Reuters India, Rajendra Jadhav, Mayank Bhardwaj

 

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: