Indie pronajme polovinu strategického skladu ropy v Paduru společnosti Abu Dhabi National Oil Company

28. 11. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: IN - Indie
  • Datum zveřejnění: 28.11.2018

Vláda Indie plánuje pronajmout polovinu svého strategického skladu ropy v Jižní Indii státní Emirátské společnosti Abu Dhabi National Oil Co. (ADNOC) pro skladování nezpracované ropy, uvedl vládní zdroj.
Státní společnost Strategic Petroleum Reserves Ltd (ISPRL) podepíše za indickou stranu smlouvu s ADNOC v pondělí 19. 11. 2019, a to za účasti Ministra paliv pana Dharmendry Pradhana. Uvedly to nezávisle na sobě tři zdroje, blízké vládě.
Smlouva umožní společnosti ADNOC prodávat ropu místním rafinériím, přičemž indická vláda si ponechá právo přednostních dodávek ropy v krizových situacích.
Tato dohoda bude druhou tohoto druhu se společností ADNOC, která již v současnosti provozuje sklad ropy v Managlore, strategickém skladu pro stát Karnataka.
“Podepíšeme Memorandum s ADNOC na naplnění dvou skladišť v Paduru stejný způsobem, jako je to učiněno v Mangalore,” řekl jeden ze zdrojů se znalostí problematiky, který ale odmítl být jmenován.
Za to, že indická vláda umožní společnosti ADNOC skladovat její ropu ve skladišti, které je určené pro státní strategickou rezervu, Indie nebude muset platit dovozní daň, a bude mít okamžitý přístup k ropě pro případ krize.
Ministr paliv Indie a společnost ISPRL, která je indickým státním podnikem, který vybudoval skladiště, odmítly svorně poskytnout agentuře Reuters komentář na přímý dotaz.
Mluvčí společnost ADNOC uvedl: “V současné době spolupracujeme s indickou vládou ve skladech v Mangalore, a doufáme, že se nám podaří prohloubit spolupráci I v budoucnosti.”
Indický kabinet minulý týden schválil plán, který umožní zahraničním společnostem skladovat ropu ve strategickém skladu ve městě Padur.
“Účast zahraničních ropných společností značným způsobem přispěje k redukci příspěvku ze státního rozpočtu indické vlády ve výši více než 100 bilionů indických rupií (v přepočtu zhruba 1.38 bilionu amerických dolarů) v současných cenách ropy,” uvedl na tiskové konferenci minulý týden Ministr spravedlnosti pan R. S. Prasad.
Lokalita Padur se nachází zhruba 5 km od jihozápadního pobřeží a 40 km od rafinerie ropy v Mangalore (Mangalore Refinery and Petrochemicals Ltd’s).
Indie je téměř z 80 % celkové objemu spotřeby závislá na dovozu ropy ze zahraničí.
Pr to, aby byla Indie chráněná pro případ nenadálých výpadků importu ropy, Indická vláda vybudovala nouzová skladiště v celkem třech lokalitách s celkovou kapacitou skladování 36.87 milionu barelů surové ropy.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Mumbaí.
Zdroj: Reuters India.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: