Indie skýtá nové příležitosi pro nestátní letecké výrobce

4. 4. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: IN - Indie
  • Datum zveřejnění: 04.04.2018

Státní letecký výrobce Hindustan Aeronautics Ltd (HAL) pracuje na výrobě 123 stíhacích letadel Tejas Mk 1 & 1A pro indické letectvo. Za účelem získání klíčových komponent pro stíhací letadla Tejas se společnost obrátila na soukromé firmy, například na Larsen & Toubro. V dlouhodobém horizontu HAL plánuje stát se systémovým integrátorem, zatímco většina výrobních činností bude převedena na soukromé společnosti. Kromě probíhající výroby lehkých bojových letounů Tejas Mark 1 a 1A se HAL seznamuje s požadavky Indického letectva na dodávku 200 vylepšených stíhacích letadel Tejas Mark 2.

Z celkového počtu vyráběných letadel jsou čtyři desítky verzí Tejas 1 a zbývajících 83 verzí Tejas 1A. Při výrobě stíhacích letadel Tejas 1A zvažuje HAL využít kapacit společnosti Larsen & Toubro na dodání křídel letadla. Firma Dynamic Technologies Ltd je potenciálním dodavatelem předního trupu nebo těla letounu, VEM Technologies středového trupu a Alpha Doca zadní části trupu letadla.

HAL bude spolupracovat se soukromým sektorem i na výrobě 40 stíhacích letounů Tejas Mark 1. Spolupráce zajistí, že se soukromé společnosti stanou dodavateli první úrovně a mohou tak rozšířit svůj dodavatelský řetězec.

Práce na bojových letounech Tejas Mk 2 půjde jinou cestou - soukromým společnostem bude zadána výroba a HAL se stane systémovým integrátorem. Tím dojde k očekávanému zvýšení produkce letounů. „Tejas Mark 2 bude mít vlastnosti stíhacích letounů Gripen a Mirage. Zároveň bude spadat do kategorie letounů střední třídy,“ oznámil zástupce společnosti HAL. Objednávka na letadla Tejas Mark 2 bude zadána, jakmile se HAL seznámí s požadavky Indického letectva.

HAL vydá necelé čtyři miliardy korun na zdvojnásobení kapacity výroby stíhacích letounů Tejas na 16 kusů ročně. Po zapojení soukromého sektoru do výroby by se kapacita mohla zvýšit až na 24 letounů Tejas ročně. Větší zapojení soukromého sektoru podporuje také indické ministerstvo obrany.

Zdroj: The Economic Times, 29. března 2018.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Bengalúru.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: