Indonésie: Obchodním partnerům vyjadřujte úctu

20. 11. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Indonésie je čtvrtou nejlidnatější zemí na světě i silnou a stabilní ekonomikou. Představuje trh, na který se vyplatí proniknout. A českým firmám nabízí řadu příležitostí.

Jaký je potenciál Indonésie a jaké zásady je třeba při podnikání v zemi dodržovat, prozrazuje generální ředitel firmy ComAp South East Asia Pte Ltd. Anup Anand. Dceřiná společnost české firmy ComAp, vyvíjející zařízení a systémy pro řízení motorgenerátorů, našla v Indonésii díky agentuře CzechTrade nového distributora.

„Důvodů proč začít podnikat v Indonésii je celá řada. Především je to hospodářsky nejsilnější stát jihovýchodní Asie, jehož růst je v posledních letech mimořádný. HDP na hlavu trvale stoupá. Co se týká parity kupní síly, je Indonésie v současné době 10. největší světovou ekonomikou. Je také členem G 20, skupiny největších ekonomik světa,“ vyjmenovává plusy Anup Anand.

Země nabízí mimo jiné řadu příležitostí českým energetikům. „V energetickém sektoru je obrovský potenciál růstu. Elektrifikace Indonésie nedosahuje ani regionálního průměru, v současné době je nejnižší v celé jihovýchodní Asii,“ doplňuje. 

Poptávka po elektrické energii zde poroste podle odhadů asi o 7,3 % ročně. V následujících pěti letech tedy budou čím dál častěji budovány kapacity na výrobu elektřiny. Indonésie se také stále více zaměřuje na obnovitelné zdroje energie.

Tamní vláda slíbila jejich roli posílit, aby splnila svůj cíl: do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 30 %. Řečí čísel by se měl objem energie z obnovitelných zdrojů zvýšit z dnešních 2,6 GW na 4,5 GW (nárůst o 73 %).

S CzechTrade do dalších zemí

Firma, která může v Indonésii uplatnit většinu svých výrobků, měla v plánu rozšířit svou distribuční sít v zemi. S tímto záměrem kontaktovala českou agenturu na podporu obchodu CzechTrade.

„Zahraniční kancelář CzechTrade v Jakartě nám pomohla najít nového distributora pro naše řídicí jednotky plynových motorů a našemu stávajícímu distributorovi díky znalosti místního jazyka sjednal schůzky se zákazníky. Bylo to velmi efektivní, podařilo se dojednat více než dvacet setkání. Na podobné spolupráci jsme se proto se společností CzechTrade dohodli i v dalších zemích Asie,“ prozrazuje Anup Anand.

Podnikání dceřiné společnosti české firmy je úzce spojeno s výrobou elektřiny a rozváděčů, její šéf proto spatřuje hlavní příležitosti pro byznys ve velkých městech jako je Jakarta, Yogyakarta, Balikpapan, Surabaya či Batam.

A co by doporučil dalším zahraničním společnostem, jež chtějí v zemi podnikat? „Nezbytností je najít si dobrého partnera nebo vytvořit lokální zastoupení. Chcete-li, aby se vám dařilo, musíte být přítomni v místě podnikání a vybudovat si dobré osobní kontakty a sítě. Obchodní vztahy v Indonésii jsou založeny převážně na důvěře,“ upozorňuje.

„A protože ve všech indonéských společnostech platí přísná hierarchie a rozhodování probíhá výhradně shora dolů, vždy se snažte dosáhnout kontaktu se služebně nejvyššími zástupci společnosti. Při osobním jednání vždy prokazujte úctu a dávejte najevo, že jste si vědomi důležitosti vašich obchodních partnerů,“ radí ještě Anup Anand.

Kdo je Anup Anand?

Generální ředitel společnosti ComAp South East Asia Pte Ltd. pracuje pro společnost již pět let. V rámci týmu ComAp SEA je odpovědný za jihovýchodní Asii, Japonsko, Koreu, Srí Lanku a Maledivy. Mateřská firma ComAp, a.s. je českým podnikem, který se zaměřuje na oblast vývoje a výroby řídicích systémů používaných v různých průmyslových odvětvích.


Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek