Indonéská vláda podporuje rozvoj geotermálních elektráren

4. 12. 2017

  • Země: ID - Indonésie
  • Datum zveřejnění: 01.12.2017

Indonéská vláda rozšiřuje kapacitu obnovitelných zdrojů skrze geotermální projekty

Indonéská vláda v minulých měsících realizovala aukci šesti geotermálních projektů v hodnotě 1,02 miliardy dolarů, aby rozšířila kapacitu obnovitelných zdrojů Indonésie v rámci svého plánu stát se největším světovým výrobcem v oblasti geotermální energie.

Místní firmy a zahraniční investoři z USA, Itálie, Japonska, Jižní Koreje, Turecka a Číny vyjádřili zájem o projekty, které boudou mít celkovou souhrnnou kapacitu 255 megawattů. 

Ministerstvo energetiky a nerostných surovin Indonésie považuje tuto aukci za poměrně atraktivní pro obě strany, ale na výsledky bude potřeba počkat na konec roku 2017, resp. začátek roku 2018.

Nabízené geotermální projekty jsou v následujících lokacích: Kapahiang v Bengkulu s kapacitou 110 MW, Simbolon Samosir na Severní Sumatře se 110 MW, Borapulu v Centrální Sulawesi s 10 MW, Lamiding na Severních Maluku s 10 MW a Oka Ile Ange v Mount Sirung na Východní Nusa Tenggara s kapacitou 10 MW a 5 MW.

"Výše investice v každé geotermální oblasti se liší v závislosti na regionu a místních podmínkách. V průměru je však investice do geotermálního rozvoje okolo 4 milionů dolarů na 1 megawatt," řekl Yunus Saefulhak, ředitel geotermálních zdrojů Ministerstva energetiky a nerostných surovin.

Indonésie jako geotermální velmoc

Indonésie se řadí mezi světové geotermální velmoci. V současnosti je třetím největším světovým geotermálním výrobcem za prvními USA a druhými v pořadí Filipínami. Vláda však plánuje posunout Indonésii na první místo v žebříčku do roku 2021 a předehnat tak USA a Filipíny.

Indonésie očekává, že v příštích čtyřech letech bude disponovat geotermální kapacitou 3.559 MW. Minulý rok tato kapacita dosáhla 1.643 MW. Dle odhadů Indonésie nyní disponuje  potenciální geotermální kapacitou dosahující cca 28.000 MW, což může představovat až 40 % celkových světových zdrojů. Indonésie v současnosti využívá pouze cca 6% svého geotermálního potenciálu a proto je vláda velmi aktivní v podpoře a propagaci projektů geotermálních elektráren. Nutno však dodat, že hodně indonéských zdrojů je v hornatých oblastech nebo seizmických oblastech s obtížnou dostupností.

Geotermální kapacita současného největšího výrobce USA bude pravděpodobně stagnovat na 3,450 MW a žádný další rozvoj v této oblasti se zatím neplánuje. Mezitím Filipíny, které jsou v současnosti druhým největším geotermálním výrobcem, již plně využily svého potenciálu a mohou dokonce zaznamenat pokles kapacity ze současných 1,870 MW.

Tento rok Indonésie přidá dalších 215MW kapacity geotermální elektrárny Sarulla na Severní Sumatře, 30MW z elektrárny Karaha v Západní Jávě, 20MW ze Sorik Marapi Severní Sumatře a 55MW z Ulubelu 4 v Lampungu.

Zdroj: JakartaGlobe, Think Geonergy
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jakarta, Indonésie

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: