Indonéský boom je příležitostí pro české firmy

31. 3. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Tramvaje, vlaky, letištní radary, malé vodní elektrárny, zbraně pro armádu. To jsou jen některé položky z dlouhého seznamu zboží, které v současnosti shání čtvrtý nejlidnatější stát světa - Indonésie. Ta prožívá bouřlivý hospodářský rozmach.

Indonésii tvoří víc než 17 tisíc ostrovů roztroušených v moři podél pobřeží jihovýchodní Asie. Zdobí ji hned několik superlativů. Je to s více než 250 miliony obyvatel nejlidnatější islámský stát světa. Také patří v současnosti k nejdynamičtějším ekonomikám planety, když v posledních pěti letech udržuje každoročně růst HDP nad hranicí šesti procent. A kombinace velké populace a rychle rostoucího hospodářství, ta vždycky láká investory a obchodníky. Která odvětví jsou v Indonésii atraktivní i pro české dodavatele?

Železnice protne Sumatru

Velké šance se otevírají při zlepšování dopravy, která je mimo centrální ostrov Jávu mnohde velmi zaostalá. V letošním roce 2015 tak například začne stavba velké železniční tratě napříč ostrovem Sumatra. Koridor Trans Sumatra má mít délku 2160 kilometrů a dokončení se plánuje už na rok 2019. Velkým problémem je téměř neexistující veřejná doprava v hlavním městě Jakarta, které má s aglomeracemi 26 milionů obyvatel. Vláda chce situaci zlepšit systémem spojujícím metro a nadzemní kolejovou dopravu. V půlce letošního roku 2015 dojde také na druhé nejlidnatější město Surabaja, kde má vzniknout 17 kilometrů tramvajových tratí.

V Indonésii v současnosti funguje asi 600 letišť, ale jsou nesmírně přetížená – na 200 až 300 procent kapacity. Jen v roce 2013 vláda vynaložila na údržbu a výstavbu letišť 500 milionů dolarů. V nejbližších osmi letech má proto být postaveno dalších 46 nových letišť.

Armáda má dohnat sousedy

Dobrou příležitost pro české výrobce představují dodávky pro indonéskou armádu. Ta nyní výrazně zaostává za vojenskou silou okolních států a neodpovídá velikosti Indonésie. Stát dává v současnosti na rozvoj armády jen 0,8 procenta hrubého domácího produktu a vybavení armády je technologicky zaostalé zhruba deset let za výbavou indonéských sousedů. V následujících pěti letech chce proto vláda rozsáhle investovat do modernizace vojska. Do roku 2019 mají výdaje stoupnout na 1,5 procenta HDP, což představuje sumu zhruba 20 miliard dolarů. České podniky již v minulosti úspěšně dodávaly do Indonésie vojenskou techniku, takže mohou navázat na solidní renomé.

Nemocnicím pomohlo všeobecné pojištění

Za uplynulých deset let přibylo v Indonésii na 250 nemocnic a další z celkového počtu téměř 1500 zdravotnických zařízení se modernizují. Většina z nich je přitom soukromá, stát vlastní asi jen 30 procent nemocnic. Velký impulz pro rozvoj zdravotnictví přišel loni, kdy bylo v Indonésii zavedeno všeobecné zdravotní pojištění.

V neposlední řadě se mohou české firmy uplatnit v dodávkách pro stavby elektráren, protože rozjetá indonéská ekonomika nutně potřebuje nové zdroje energie. Jen v letošním roce 2015 chce proto vláda vypsat například deset tendrů na stavbu tepelných elektráren metodou EPC. Pro menší dodavatele jsou zajímavé malé vodní elektrárny do deseti megawattů, u nichž indonéská vláda garantuje výkupní cenu vyprodukované energie formou dlouhodobých smluv.

Příslibem pro český obchod s ostrovní říší je to, že v posledních letech náš export rapidně vzrůstá. Zatímco ještě v roce 2010 měl objem jen něco přes miliardu korun, v loňském roce 2014 to bylo už víc než 3,5 miliardy.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek