Inflace v červenci nečekaně silně rostla, hlavně v oblasti rekreace a kultury

Spotřebitelské ceny vzrostly v červenci proti červnu o 0,4 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura. Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,9 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu.



Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura byl způsoben zejména zvýšením sezónních cen dovolených s komplexními službami o 24,8 %. Celková meziměsíční inflace, i kvůli právě dražším dovoleným, rovněž překonala předpoklad trhu, když vykázala úroveň 0,2 procenta, zatímco trh ve střední hodnotě analytických dohadů čekal růst spotřebitelských cen odpovídající 0,1 procenta. Dovolené částečně zdražuje odstavení problémových boeingů typu 737 MAX, které zdražuje hlavně takzvané last minute zájezdy.

Dražší bydlení a maso, levnější brambory

V oddíle bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 0,5 %. V oddíle ostatní zboží a služby se zvýšily ceny finančních služeb o 2,3 %. Růst cen v oddíle stravování a ubytování byl způsoben zvýšením cen stravovacích služeb o 0,3 % a ubytovacích služeb o 1,3 %. Z potravin vzrostly především ceny pekárenských výrobků a obilovin o 0,6 % a vepřového masa o 1,5 %.

Zrychluje zdražování masa. Důvodem je zejména epidemie afrického moru prasat.

Na snižování celkové hladiny spotřebitelských cen působil v červenci pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny zeleniny byly nižší o 3,9 %, z toho ceny brambor klesly o 15,6 % (po devět měsíců trvajícím meziměsíčním růstu) a dosáhly hodnoty 22,60 Kč/kg. I když cenový tlak v oblasti brambor zmírňuje, zrychluje zdražování masa. Důvodem je zejména epidemie afrického moru prasat, která se už z Asie, zejména Číny, rozšířila také do Evropy, například do Bulharska.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,5 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,7 %.

Meziroční růst cen

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 2,9 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu. Tento vývoj byl ovlivněn zejména cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde došlo u řady potravin ke zrychlení meziročního cenového růstu. Ceny zeleniny byly v červenci vyšší o 34,1 % (v červnu o 22,7 %), z čehož ceny brambor byly vyšší o 65,7 % (v červnu o 51,7 %).

Ceny masa vzrostly o 4,5 % (v červnu o 3,9 %), uzenin o 7,0 % (v červnu o 5,0 %), sýrů a tvarohů o 5,0 % (v červnu o 3,0 %). V oddíle stravování a ubytování zrychlil růst cen stravovacích služeb na 4,5 % (v červnu 4,4 %). V oddíle doprava došlo především k prohloubení poklesu cen pohonných hmot a olejů, které byly v červenci meziročně nižší o 1,4 % (v červnu o 0,3 %).

Elektřina skokově podražila

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v červenci nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde se zvýšily ceny nájemného z bytu o 4,0 %, vodného a stočného shodně o 2,6 %, elektřiny o 10,4 % a zemního plynu o 3,6 %. Elektřina zdražuje zejména kvůli regulaci Evropské unie spočívající v záměrném zdražení emisních povolenek, které si třeba uhelné elektrárny musí kupovat, aby mohly elektřinu prostřednictvím uhlí produkovat.

Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (nárůst o 4,1 %). Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly také ceny v oddíle stravování a ubytování (nárůst o 4,2 %). V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly ceny pojištění o 4,2 % a ceny finančních služeb o 5,6 %.

Na meziroční snižování celkové cenové hladiny v červenci působily ceny v oddíle odívání a obuv vlivem cen oděvů, které byly nižší o 3,0 %. Ceny v oddíle doprava klesly o 0,7 % a v oddíle pošty a telekomunikace o 1,4 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,4 % a ceny služeb o 3,8 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného (nákladů vlastnického bydlení) byl meziročně 102,7 %.

Inflaci ovlivňuje i bohatší obyvatelstvo

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červenci 2,6 %. Přestože se míra inflace drží nad svým cílem, stále se pohybuje ve svém tolerančním pásmu. K růstu inflace přispívá růst příjmů domácností. Zboží a služby zdražují, protože lidé mají více peněz a jsou ochotni je utrácet. Růst cen posléze umožňuje firmám hradit vyšší mzdové náklady za zaměstnance.

Zdrojem je tisková zpráva ČSÚ a komentáře analytiků

• Témata: Analýzy a statistiky

Doporučujeme