Informace z jednání irácké vládní a podnikatelské delegace na Ministerstvu zemědělství

5. 7. 2019 | Zdroj: Ministerstvo zemědělství (MZe)

Ministerstvo zemědělství zorganizovalo ve spolupráci s velvyslanectvím ČR v Bagdádu a iráckým velvyslanectvím v Praze další akci zaměřenou na pomoc v poválečné rekonstrukci Iráku. V rámci Projektu na podporu ekonomické diplomacie se ve dnech 30. 6. – 4. 7. 2019 uskutečnila mise irácké vládní a podnikatelské delegace zahrnující zástupce iráckého Ministerstva zemědělství a představitele iráckých podnikatelů.

Uvedená mise, která navazovala na podobnou akci uskutečněnou v listopadu 2018, měla za cíl přispět zejména k prohloubení ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi a pomoci českým firmám najít vhodné partnery pro jejich spolupráci s iráckou stranou.

Hlavním těžištěm celé akce bylo jednání, které proběhlo dne 1. července 2019 na Ministerstvu zemědělství, v jehož rámci došlo k podpisu Memoranda o porozumění mezi ministerstvy zemědělství obou zemí. Za Ministerstvo zemědělství ČR toto memorandum podepsal NM Jindřich Fialka, podepsání memoranda vysoce ocenil jak vedoucí irácké delegace, vrchní ředitel Sekce veterinářství iráckého Ministerstva zemědělství pan Tamer Habebb Hamzah Al‑Khafaji, tak vedoucí irácké mise v Praze pan Ihsan Yaseen Al-Awady.

Memorandum je výsledkem intenzivního jednání zástupců obou resortů a obsahuje oblasti, které jsou pro iráckou stranu důležité pro obnovu válkou zničeného zemědělství. Kromě oblasti vodního hospodářství zahrnuje např. spolupráci v oblasti chovu hospodářských zvířat, dále spolupráci v oblasti veterinární a fytosanitární a v oblasti vzdělávání odborníků.

Na některé z uvedených oblastí (vodní hospodářství, genetika a chov skotu) byl zaměřen i program incomingové mise, během níž se na půdě Ministerstva zemědělství uskutečnilo B2B jednání za účasti českých firem Cattle Market, CBS – Czech Breeding Services, Natural, Crea Hydro & Energy, Sigmainvest a Aqua Industrial. Jedná se jednak o firmy, které již mají zkušenosti s aktivitou na iráckém trhu, a jednak o firmy, o jejichž zkušenosti má zájem irácká strana.

V následujících dvou dnech uskutečnili iráčtí podnikatelé návštěvu některých dalších českých podniků, kde měli možnost přesvědčit se o vysoké úrovni produkce a navázat užší kontakty s těmito firmami.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek