Inteligentní dávkovač připomíná lidem čas na důležité léky

15. 4. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Aplikace Pillmo má ambice nejenom včas upozornit na medikamenty, ale také hlídat, aby pacienti nebrali současně léky, které mohou ve vzájemné kombinaci vyvolat nežádoucí účinky. To vše nejenom na českém trhu, ale i v zahraničí.

Pillmo - jeden ze zakladatelů Jiří EttlerV březnu (2016) to byl přesně rok, kdy Jiři Ettler a Stanislav Podlešák založili společnost Lottoga invest, která vyvíjí a nabízí aplikaci Pillmo. Ta je chytrým dávkovačem na léky, který hlídá nejenom správný čas jejich podávání, ale i způsob podání a pomáhá tak s přehledem, kdy který lék užít a zdali ho vzít před jídlem, či po jídle.

„První myšlenka, která stála na počátku projektu Pillmo, přišla ve chvíli, když jsem se staral o své dvě malé děti. Uvědomil jsem si, jak moc je pro mě zdraví mých dětí důležité. Jelikož jsme měli doma více léků, mít v nich dobrý přehled bylo téměř nemožné. Řada léků již byla prošlá a tak musela z domu i krabička s Ibalginem, protože již byla prošlá,“ Jiří Ettler, který je jednatelem společnosti.

„Při tomto úklidu jsem si uvědomil, že podobně na tom mohou být i další lidé. A tak mě napadlo vytvořit nástroj, který pomůže lidem, kteří se starají o své zdraví, či své děti, rodiče nebo prarodiče. Jednoduše jim poskytne přehled o jejich zdraví a lécích. Vždyť právě toto může zachránit někomu život,“ dodává Jiří Ettler.

On i jeho společník již předtím podnikali. Zatímco Jiří Ettler se pohyboval hlavně v oblasti financí, Stanislav Podlešák se zajímal o počítače a elektroniku.

To, že díky aplikaci v telefonu lidé nezapomenou užívat ve správný čas léky, není jediný směr, kterým Pillmo míří. Zároveň firma vyvíjí samostatný chytrý organizér, který zapípá vždy, když je potřeba daný lék užít. Toto řešení usnadní medikaci i starším lidem bez chytrých telefonů a například vnoučata, či ošetřovatelé získají přehled o dávkování.

Nejenom budík

Podle Jiřího Ettlera má aplikace široké uplatnění, protože přes dvě třetiny lidí má problém brát léky včas. „Často nejde jen o načasování. Budík si může nastavit každý. Představte si, kdybyste brali určitý lék jednou za tři dny? Nebo máte více léků a jeden máte užívat každé dopoledne před jídlem dvě tabletky, jiný zase po jídle, ale pro změnu jen půl tabletky. S tímto vám většina aplikací, či budíků nepomůže,“ vysvětluje Jiří Ettler.

Na začátku rozjezdu nového podniku bylo podle jeho zakladatele nejtěžší sehnat správné lidi, kterým by mohl důvěřovat a  kteří by takzvaně “táhli za jeden provaz”. Komplikované bylo také zajistit financování. Až do současnosti se financování probíhá pouze z vlastních zdrojů.

Pillmo

Potenciální investoři, s nimiž podnikatelé jednali, buď projekt v této fázi odmítli, a pokud projevili zájem, chtěli hned na začátku většinový podíl, což bylo pro Jiřího Ettlera a Stanislava Podlešáka nepřijatelné. S další skupinou investorů jednají nyní a věří, že se s nimi dohodnou na oboustranně přijatelných podmínkách.

Svoji aplikací míří Pillmo na různé skupiny zákazníků. První jsou ženy ve věku 20 až 35 let, které buď sami pravidelně užívají antikoncepční tabletky, nebo se starají o děti, své rodiče nebo prarodiče. Ve druhé skupině jsou pak hlavně senioři, kteří užívají více léků. Právě jim by měl sloužit zmínění organizér bez potřeby použití chytrých telefonů, ale i aplikace pro starší uživatele, včetně integrace do již existujících řešení pro tablety od společností Oscar Senior a SeniorHUB, které nabízí specializované rozhraní i aplikace a právě pro seniory.

Z existujících aplikací je pro projekt Pillmonejvětší konkurencí aplikace Medisafe a organizér AdhereTech. Obě řešení jsou však zahraniční, takže pro české uživatele nejsou z důvodu chybějící lokalizace přívětivá.

Do zahraničí postupně

PillmoAplikace je ke stažení zdarma pro operační systém iOS telefonů od Apple. Dosud si ji stáhlo na osm stovek zákazníků po celém světě, včetně USA, Brazílie a Číny. Firma nyní pracuje na business modelu, kdy který je založený na partnerství s lékárnami a nemocnicemi.

„Chceme zachovat aplikaci zdarma, přesto zde vidíme zajímavý potenciál v propojení s placenými službami. Navíc vyvíjíme vlastní hardware, který se budou testovat v ČR, než jej koncem roku vypustíme do světa,“ vysvětluje Jiří Ettler. Novou verzi aplikaci, která bude pro iPhone i pro přístroje se systémem Android, by měla firma spustit v dubnu.

V současnosti se zaměřuje především na tuzemský trh, expanzi do zahraničí pak podnikatelé plánují na druhou polovinu letošního roku. Mimo země Evropské unie pak chtějí proniknout ve druhé polovině roku 2017.

„Zahraniční trh je značně specifický. Mimo jiné i z toho důvodu že pod stejným obchodním jménem může být zaregistrovaný v jiné zemi jiný lék. Popřípadě stejný lék se v zahraničí může jinak jmenovat,“ vysvětluje Jiří Ettler.  Také proto bude rozšiřování aktivit v zahraničí postupné.

Nyní vypouštíme aplikaci do zahraničí pouze v omezeném rozsahu. Je to de facto jednoduchý připomínkovač, který upozorní na to, kdy,  co a jak užít. Díky tomu nám zatím stačí zajistit kvalitní překlad. Pro nabídnutí lepších služeb i servisu samozřejmě bude potřeba zajistit dostatečné personální kapacity. A dále pak bude potřeba trpělivost i pevné nervy na jednání s místními úřady při řešení jednotlivých legislativních úkonů,“ plánuje Jiří Ettler.

Díky znalosti českého trhu a místní legislativy tak Pillmo začne nejdříve naplno fungovat v tuzemsku.  

Další potenciál specializovaných aplikací zaměřených na péči o lidské zdraví je podle zakladatelů projektu značný. „V současnosti stojíme na počátku éry mHealth, které odborníci přisuzují jeden z největších potenciálů na růst v příštích letech. Jde o to pouze zvolit správné kroky a ještě k tomu ve správný čas. Jelikož příliš brzo i příliš pozdě má velký dopad na budoucí úspěch,“ uzavírá Jiří Ettler.  

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek