Internet mění svět logistiky

27. 4. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Zaklínadlem doby je e-commerce. Díky ní rychle roste poptávka po logistických prostorách i cena pozemků a nájmy, říká Martin Polák z firmy Prologis

Zástupci obcí vždy slyšeli na nabídku nových pracovních míst. Pokud jim měly za humny vyrůst sklady, kde se nabízela práce stovkám lidí, vycházely firmám vstříc. Doba se ale změnila.

„Každá obec řeší svoje vlastní problémy. Kvůli nízké nezaměstnanosti se jim vytváření nových pracovních míst může zdát zbytečné. Za malou vstřícností mohou být obavy ze zvýšení dopravního ruchu či prostě strach z neznámého,“ připouští ředitel Prologisu pro region střední a východní Evropy Martin Polák.

Riskantní hra s nejistým koncem

Prologis – a není sám – se proto snaží budovat centra dále od obecní zástavby. „Naše projekty umísťujeme do blízkosti dálnic, abychom zamezili negativnímu vlivu nadměrné dopravy v rezidenčních oblastech. Úžice, Jirny, Říčany, Jeneč či Rudná jsou ukázkovými příklady lokalit umožňujících umístění parku mimo obytné zóny,“ uvádí Polák.

Ačkoli mají dnes díky rozvoji eshopů a potřebě otevírání nových skladů zelenou, mnohé společnosti kupují pozemky bez územního rozhodnutí. To je ovšem hazardní hra s velmi nejistým koncem.

„Než investujeme do pozemku, pečlivě analyzujeme všechna potenciální rizika i příležitosti a intenzivně komunikujeme s úřady, abychom znali jejich stanoviska. Tímto způsobem by měly firmy eliminovat veškerá potenciální budoucí rizika,“ radí Martin Polák. 

Ceny pozemků narostly vícenásobně

Těsně po globální krizi byly ceny pozemků výrazně nižší než v současnosti. „V roce 2009 to bylo v Praze, která je dlouhodobě nejžádanější oblastí pro logistickou výstavbu v ČR, zhruba 25 až 30 eur za metr čtvereční. Ceny se od té doby zvýšily zhruba trojnásobně,“ shrnuje zástupce Prologis.

Také proces udělování povolení k výstavbě je v Česku komplikovanější a delší než v sousedních zemích. Změnit to měla od ledna platná novela stavebního zákona. 

„Polsko je co do délky schvalovacích procesů i jejich transparentnosti ve srovnání s Českou republikou skutečně napřed. Novela stavebního zákona přináší řadu změn naznačujících posun ke zjednodušení povolovacích procedur, nicméně je zatím příliš brzy na to, abychom mohli hodnotit její vliv na sektor výstavby průmyslových nemovitostí.“ 

Neodůvodněný optimismus?

Logistické firmy přesto hledí už několik let do budoucna s optimismem. A jedním z důvodů růžových očekávání je právě rozvoj internetových obchodů. 

„E-commerce je jednoznačně jednou z hlavních hybných sil poptávky po logistických prostorách. Ale je to také celkové zvýšení spotřeby zboží na pozadí silného ekonomického růstu, na němž staví optimistické predikce pro tento rok. Výstavba průmyslových nemovitostí v okolí Prahy zrcadlí spotřebu obyvatel a jejich rostoucí kupní sílu,“ shrnuje Polák.

Podle loňských odhadů agentury eMarketer měly tržby z retailového prodeje prostřednictvím e-commerce v roce 2017 v zemích západní Evropy vzrůst zhruba o deset procent, v regionu střední a východní Evropy pak o pětinu. A výsledná čísla tomuto odhadu víceméně odpovídají. 

Fait accompli

To, že bude v dalších letech stále více lidí nakupovat přes internet, je jisté. Logistice pomohl i trvalý hospodářský růst v zemích EU. A firmy se dalších investic nebojí, naopak. Růstu paradoxně nahrává i to, že je nižší dostupnost nemovitostí a klienti se proto pro využívání skladovacích prostor rozhodují rychleji.

A co trend přesouvání skladů z periferie blíže centrům měst, který souvisí s potřebou rychlejší dostupnosti zboží?

„Pod pojmem city logistika si nelze představovat přesun velkých logistických budov do rezidenčních oblastí. Má dnes spíše podobu menších distribučních center zaměřených na last mile distribuci zboží ke koncovému zákazníkovi. Klíčové logistické lokality zůstávají v blízkosti pražského okruhu a dálnic směřujících do Prahy a z ní,“ dodává Martin Polák.

Složitý rébus

Poptávka po službách logistických firem roste, ale stejně rychle rostou i ceny pozemků. Běžný je odpor samospráv či občanských sdružení. Získat povolení ke stavbě je navíc složité.


Převzato z časopisu Profit. Autor článku: Jakub Procházka.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek