Sankce skončily, exportéři se o Írán poperou

31. 7. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Západ zrušil obchodní sankce vůči Íránu a otevřel se mu lidnatý a nenasycený trh oplývající petrodolary, který nabízí mnoho příležitostí i českým podníkům. Do Íránu nedávno vyrazily poprvé v historii dvě české obchodní mise. AKTUALIZOVÁNO

Stát, který má miliardy dolarů za ropu a v němž žije 77 milionů lidí, jež budou poptávat všechno od potravin až po elektroniku. Po tomhle obchodním soustu jménem Írán teď s nadějí pomrkávají západní vývozci i investoři. Téměř nekonečná jednání o útlumu íránského jaderného programu se podařilo dotáhnout k úspěšné dohodě. Západ výměnou za to zrušil ekonomické sankce, a mj. i českým firmám se tak otevírá nebývalá obchodní příležitost.

Íránci kvůli dlouholetému obchodnímu embargu strádali nízkou životní úrovní a nedostatkem zahraničního zboží. Země, která byla v historii známá jako Persie, je přitom potenciálně velmi bohatá, protože sedí téměř na desetině veškerých světových zásob ropy. S Českou republikou měl ale ještě v roce 2013 Írán vzájemný obchod jen za pouhých 800 milionů korun. Například sousední, stejně lidnaté Turecko dosáhlo ve stejném roce s Českem devadesátkrát větší obchodní výměny.

V posledních dvou letech se ale Írán rozhodl najít se Západem společnou řeč. Je to především zásluha nového prezidenta Hasana Rúháního, který vyhrál volby s programem zahrnujícím zlepšení zahraniční politiky a také hospodářství Íránu.

Zájem má Tatra nebo Preciosa

Čeští vývozci tání ledu kolem Íránu včas zachytili. V roce 2014 tam vyrazila mapovat budoucí možnosti poprvé v historii podnikatelská mise zhruba dvaceti českých firem. „V případě, že dojde k uvolnění sankčního režimu, bude důležité být na tomto trhu jako první. Máme i na co navazovat, vždyť Írán a Českou republiku pojí historické obchodní vazby, stojící na pevných základech vybudovaných v 60. a 70. letech minulého století," konstatoval po misi prezident české Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

V dubnu 2015 vyrazila do Íránu druhá obchodní výprava, tentokrát vedená dokonce českými poslanci. Účastnili se jí například výrobce nákladních aut Tatra Kopřivnice nebo autobusů SOR Libchavy. Mezi dalšími účastníky byl dodavatel čistíren odpadních vod, společnost Environment Commerce, nebo sklářské firmy Preciosa a Egermann. Zájem českých byznysmenů o Írán vnímá také vládní proexportní agentura CzechTrade, která zde otevírá novou zahraniční kancelář. Více si přečtěte v článku Írán po sankcích: Šance pro exportéry. CzechTrade otevírá novou kancelář

Obchodní impérium řídí ajatolláh

Politická podpora obchodu je v Íránu stěžejní, protože jde o zemi, v níž je klíčové posvětit větší obchody státní autoritou. Velká část íránského hospodářství je zatím stále více či méně kontrolována vládou nebo zvláštní organizací nazvanou Setad. To je ekonomické impérium, které de facto přímo podléhá pravomoci nejvyššího duchovního vůdce Íránu, jímž je v současnosti ajatolláh Alí Chameneí.

Odhaduje se, že Setad kontroluje firmy a další majetek v astronomické hodnotě až 95 miliard dolarů. Právě srůstání náboženského aparátu s politikou a ekonomikou je íránským specifikem. Duchovní vůdce Chameneí je mocensky nadřazen dokonce i samotnému íránskému prezidentovi. Představuje přísnou, konzervativnější sílu, která dosud bránila uvolnění v zemi.

Rozhodující vliv duchovních předáků, tuhý režim a hospodářská izolace Íránu se datují už od roku 1979. Tehdy došlo v zemi k takzvané islámské revoluci, kterou vedl dogmatický ajatolláh Chomejní. Strádání Persie pak následně umocnila ještě osmiletá válka se sousedním Irákem. Ta znamenala další hospodářský úpadek a stála život víc než milion Íránců.

Dlouholetý hospodářský útlum a společenský útlak řadové Íránce zcela unavily. Touha po změně se nakonec promítla v roce 2013 do přesvědčivého vítězství proreformního kandidáta Rúháního, který byl zvolen za íránského prezidenta přímou volbou.

S Američany usmíření, s Araby rivalita

V Íránu byly dlouhá léta za nesmiřitelného nepřítele číslo jedna vykresleny Spojené státy americké. Pokud se americkému prezidentovi Baracku Obamovi podaří docílit jistého usmíření s Íránci - jak by se dalo označit případné podepsání dohody o omezení íránského jaderného programu - bude to jeden z největších úspěchů americké zahraniční politiky v posledních letech.

Velmi pozoruhodně se ale vyvíjejí i vztahy Íránu se státy Středního východu. U české veřejnosti a v médiích je často Írán mylně zařazován do jednoho bloku s arabskými zeměmi, jako by šlo o jakousi jednolitou oblast propojenou rigidním islámem. Ve skutečnosti je Írán národnostně, nábožensky i mocensky v podstatě naopak protiváhou nejdůležitějších arabských zemí.

Liší se jednak národnostně – většinu populace tvoří Peršané, kteří jsou hrdí na svou kulturu, jež patří k nejstarším na světě. Také islám má v zemi jiné pojetí. Většina Íránců totiž vyznává šíitský islám, zatímco naprostá většina arabských států se hlásí k sunnitské větvi islámu. Írán má také coby nejlidnatější stát Blízkého a Středního východu dlouhodobě ambici stát se regionální velmocí.

V tom všem je Íránu logickým místním rivalem Saúdská Arábie, která je pro změnu nejbohatší zemí regionu a jako ochránce nejsvětějších měst Mekky a Mediny se cítí být přirozeným lídrem islámského světa. Tiché mocenské soupeření se přitom v posledních měsících začíná měnit v otevřené nepřátelství. Rozbuškou se stal Jemen. V zaostalé zemi zmítané násilnostmi v současnosti válčí o moc několik vojenských skupin, přičemž šíity tam otevřeně podporuje Írán, zatímco arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií zahájila na šíitské jednotky naopak vojenské nálety.

Další vyostření vztahu dvou mocenských rivalů přišlo v březnu 2015 poté, co údajně saúdskoarabští policisté ve městě Džidda zaútočili na dvě mladé Íránky, které byly na pouti do posvátných míst v Saúdské Arábii. Írán po tomto incidentu zastavil lety íránských poutníků do Mekky.

Mocenské siločáry na Středním východě tak jsou nyní v porovnání s klasickými stereotypy pokřiveny až k absurditě. Saúdská Arábie je ochotna jednat o íránském riziku dokonce i s židovským Izraelem. A naopak USA se nechtějí příliš vměšovat do jemenského konfliktu, aby nerozzlobily ještě nedávno zavile nepřátelský Írán.

Zorientovat se v téhle hře není snadné, takže malým státům zbývá jediný recept - soustředit se při kontaktech se Středním východem čistě na obchod.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl. Aktualizováno

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek