japonsko - Nový vládní orgán bude dohlížet na export potravin

25. 11. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: JP - Japonsko
  • Datum zveřejnění: 25.11.2019

Nový orgán vznikne 1. dubna příštího roku, bude spadat pod ministerstvo zemědělství a předsedat mu bude ministr zemědělství. Vláda si od něj slibuje především postup v jednáních o zrušení omezení na dovoz japonských potravin a zemědělských produktů, která řada zemí uvalila především v reakci na jadernou havárii ve Fukušimě.
Japonská strana totiž vycítila, že v současnosti u řady partnerů existuje vůle ke změně. Již v říjnu se EU nechala slyšet, že by do konce tohoto roku měla uvolnit současné zpřísněné podmínky dovozu japonských potravin. V pokročilé fázi jsou pak i jednání s Čínou o japonském hovězím, které by se mohlo na tamním trhu objevit poprvé po více jak 20 letech.
Vláda dále odsouhlasila změny i v samotném procesu udělování licencí. Ten je v současnosti roztříštěn mezi různá ministerstva a prefekturální úřady, nově však testy bezpečnosti potravin budou moci provádět i soukromé organizace. Současně se rozšíří i spektrum úřadů, které budou mít pravomoc udělovat vývozní certifikáty a potvrzení o původu zboží.

Zdroj: Japan Times
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Tokiu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: