Jason Kenney nastoupil do úřadu premiéra ropou oplývající kanadské provincie Alberty

15. 5. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: CA - Kanada
  • Datum zveřejnění: 15.05.2019

Lídr albertské Sjednocené konzervativní strany (United Conservative Party) Jason Kenney nastoupil 30. dubna do úřadu jako 18. premiér Alberty, kanadské provincie zaměřené na těžbu ropy, následně jmenoval svůj kabinet a zavázal se k výrazné podpoře skomírajícího energetického sektoru.
Kenney, bývalý kabinetní ministr federální konzervativní strany, zajistil masivní výhru v nedávných provinčních volbách, jež znamenala porážku pro vládnoucí Novou demokratickou stranu (New Democratic Party) v čele s bývalou premiérkou Alberty Rachel Notley. Hlavním důvodem výhry konzervativců byl příslib odvrácení ekonomické stagnace a úpadku, který provincii postihl v posledních letech.  
„Neúnavně se zaměříme na vytváření nových pracovních míst, ekonomický růst a výstavbu ropovodů na západ, východ a jih, aby se naše produkty dostaly na trh. Zajistíme tak plné zhodnocení našich zdrojů a budoucí prosperitu,“ prohlásil Kenney během ceremonie zahajující jeho premiérský úřad v provinčním hlavním městě Edmontonu. 
Alberta je domovem rozlehlých kanadských ropných písků, ale i přesto se potýká s ekonomickým útlumem po globálním propadu cen ropy z let 2014–2015 a snížení relativní ceny albertské produkce v důsledku neprůchodných exportních ropovodů. 
Obsazení klíčových postů nového kabinetu odráží pro-ropné zaměření Kenneyho kampaně. Novou ministryní pro energii se stala Sonya Savage, bývalá zaměstnankyně ropovodní společnosti Enbridge.  
Kenney se dále zavázal konfrontovat kanadského premiéra Justina Trudeau a další politiky, kteří podle Kenneyho považují úspěchy albertského ropného průmyslu za samozřejmost. 
Albertský parlament zasednul poprvé v květnu. Kenney se nechal slyšet, že prvním probíraným tématem bude zrušení albertské uhlíkové daně (tzv. carbon tax), krok, který zjevně vyostří střet provincie s federální vládou v Ottawě. 
Bývalá albertská vláda vedená Notley loni nařídila snížení produkce ropy s cílem snížení přetížení albertských skladovacích tanků a současného zvýšení lokálních cen ropy. Notley dále podepsala smlouvy podporující železniční dopravu ropy. 
Očekává se, že Kenney zmíněná omezení ponechá v planosti. Změnou by mělo být Kenneyho slibované zrušení smluv o rozšíření železniční přepravy ropy. Albertský ropný průmysl bedlivě sleduje další kroky čerstvě zvolené vlády. 

Zdroj: Reuters
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Calgary.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: