Jednání o obchodní dohodě mezi EU a Austrálií

31. 10. 2017

  • Země: AU - Austrálie
  • Datum zveřejnění: 31.10.2017

Ještě před koncem letošního roku se bude rozhodovat o obchodní dohodě mezi Evropskou Unií a Austrálií. Evropský parlament koncem října rozhodl o mandátu, který o dohodě bude vyjednávat. Jedná se o komplexní dohodu, která se bude týkat jak investic a obchodu se zbožím a službami, tak digitalizace, výzkumu, inovací, udržitelného rozvoje a mnoha dalšího.
EU che také klást zvláštní důraz na podporu získání přístupu malých a středních podniků na trh. Měly by mít také více možností získávat státní zakázky v Austrálii. Politik, který vedl mandát skrze parlament, Daniel Caspary, vidí tuto obchodní dohodu jako velké pozitivum. Země se sblíží a více otevřou navzdory rostoucímu protekcionismu v jiných částech světa.
Evropa je australským třetím největším obchodním partnerem. Obousměrný obchod mezi zeměmi v roce 2015 dosahoval hodnoty 68 miliard australských dolarů, což je přibližně 1 156 miliard korun. Přesto je Austrálie jedna ze šesti zemí Světové obchodní organizace (WTO), která nemá s EU žádnou preferenční obchodní dohodu.
Mandát nyní musí projít schválením zástupců jednotlivých zemí EU. To je předpokládáno ke konci listopadu, čímž by bylo umožněno zahájit jednání ještě před koncem roku 2017.

Zdroj: Skynews
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Austrálii.
 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: