Jihoafrická podnikatelská hvězda vymyslela gel na mytí bez vody

30. 6. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Jihoafrická podnikatelská hvězda vymyslela gel na mytí bez vody V mladé generaci Jihoafričanů vyrůstají nadějné podnikatelské talenty. Nedávno publikovaný seznam vycházejících hvězd zahrnuje například autora aplikace pro učení matematiky přes mobily nebo výrobce gelu, jímž se lze umýt bez použití vody.

Jednou z výhod Jihoafrické republiky oproti ostatním zemím kontinentu je to, že vzhledem k dlouhodobě kultivovanému byznysovému prostředí tu vyrůstá i četná podnikatelská omladina, která je příslibem pro budoucí růst ekonomiky. Časopis Forbes Africa nedávno sestavil žebříček třiceti nejnadějnějších mladých afrických podnikatelů. Hned šest těchto podnikatelských juniorů pochází právě z Jihoafrické republiky.

Je příznačné, že většina vycházejících hvězdiček podniká v oblasti moderních technologií. Pro Afriku je v současnosti typické, že dohání zameškané dekády prostě tím, že přeskočila několik etap a rovnýma nohama skočila přímo do éry chytrých mobilů a vysokorychlostního internetu. Podnikatelé v těchto technologiích pak nepotřebují velký vstupní kapitál ani příliš rozvětvenou infrastrukturu.

Teprve pětadvacetiletý jihoafrický podnikatel Doug Hoernle tak například upoutal redakci magazínu Forbes Africa svou aplikací pro chytré mobilní telefony a internet, jejímž prostřednictvím dal levně a jednoduše už víc než půl milionu jihoafrickým studentům přístup k výuce středoškolské matematiky a fyziky. Pomáhá tak zároveň řešit problém, kdy některé kvalitnější školy jsou pro mnoho talentovaných dětí nedostupné, školné je až 100 tisíc randů ročně.

Další obdivovaný pětadvacetiletý podnikatel Ludwick Marishane přišel s vynálezem, který potěší všechny notorické lenochy. Gel nazvaný DryBath stačí nanést na pokožku a ten pak „umyje člověka i bez vody". K nápadu přiměl Marishana jeho kamarád, který byl příliš líný i na to, aby se koupal.

To podnikatel Rupert Bryant se už v pouhých 16 letech podílel na rozjetí projektu Web Africa, který je dnes s ročním obratem 133 milionů randů jedním z největších internetových providerů na kontinentu. V současnosti rozjíždí další internetový projekt. Jde o službu na krátkodobé pronájmy ubytování.

Vedle dalších jihoafrických podnikatelských dorostenců zahrnuje zajímavý žebříček i talenty z jiných afrických zemí. Nejvíce nadějných byznysmenů je z Keni a Nigérie (z obou zemí pět) a z Ugandy (tři).

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek