Jihosúdánská republika: Vztahy země s EU

20. 8. 2018

© Zastupitelský úřad ČR v Addis Abebě (Etiopie)

3.1. Zastoupení EU v zemi

Kontakty na Delegaci EU v Jižním Súdánu:

European Union Delegation to the Republic of South Sudan
Block 3K-South, Plot 82 European Compound
North of Government of South Sudan Ministry Complex
Juba - South Sudan
tel.: +211 (0) 920 010 143
mob: +211 (0) 959 200 111 / +211 (0) 954 732 011

Vztahy EU a Jižního Súdánu zůstávají v rovině pokusů o mediaci konfliktu. HR/VP společně s ESVA zůstávají v pravidelném telefonickém kontaktu se zástupci Jižního Súdánu a zemí IGAD, EUSR pro Roh Afriky Rondos společně s vyslanci US a AU se snaží obnovit mírová jednání mezi jednotlivými stranami. EU podporuje snahy USA o rezoluci RB OSN včetně zbraňového embarga a cílených sankcí, společné evropské embargo již existuje, v současné chvíli vzniká seznam osob pro potenciální EU sankční seznam.

Na druhou stranu Salva Kiir veřejně označuje západní země včetně zemí EU za síly zla, které konspirují s cílem zničit Jižní Súdán a jeho vládu, prostor pro jednání je proto značně omezený, Kiir navíc cítí rostoucí podporu uvnitř regionu, důraznější reakci mezinárodního společenství brání v RB OSN Rusko i Čína. DEU v Jubě je navíc od červencových bojů r. 2016 částečně evakuovaná, nařízení stažení zbývajícího personálu hrozí prakticky každý měsíc. Evakuovaná část Delegace působí z Bruselu, jedná se její dislokaci do Nairobi. Role EU v jihosúdánském konfliktu je proto spíše marginální a možnosti ESVA konflikt ovlivnit jsou velmi malé. EU se proto snaží najít alternativní partnery k jednání, podporuje zejména Radu církví Jižního Súdánu včetně jejich plánu pozvat do Jižního Súdánu papeže a arcibiskupa z Canterbury.

zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

Eurostat neudává samostatné údaje za Jižní Súdán.

zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

V roce 2017 poskytla EU Jižnímu Súdánu pomoc v celkové hodnotě 248 milionů EUR, z toho šo 122 milionů humanitárním organizacím v JS a 126 milionů EUR na pomoc upríkům v regionu.

Do června 2018 bylo poskytnuto celkem 45 milionů EUR do JS a 47,3 milionů EUR uprchlíkům v regionu.

Evropské rozvojové projekty se soustředí na oblasti vody (přístup k pitné vodě, úprava použité vody) a přístupu k energiím. Podrobnosti vtahů EU k Jižnímu Súdánu na webu Evropské unie a ECHO: https://ec.europa.eu/echo/where/africa/south-sudan_en

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: