Jiří Grund: V Emirátech půjčí ženám na letišti arabské oblečení

21. 3. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Předseda asociace exportérů Jiří Grund má s arabským trhem bohaté osobní zkušenosti. Podle něj byl mezi Araby respektován Václav Havel, v současnosti se ale povědomí o České republice vytrácí.

Jak byste popsal obchodní atmosféru Spojených arabských emirátů?Jiří Grund
Je to směs evropských a amerických zvyklostí, ale pod neúprosnou kuratelou. Trh je svázán místními regulativy a předpisy. Kdo se nepřizpůsobí a nechá se zmýlit povrchem, odchází.

V čem se při jednání projevují odlišnosti arabské kultury?
Je například nevhodné otočit podrážky svých bot směrem k očím arabského partnera. Na letišti je pro ty ženy v delegacích, které dostatečně neznají zvláštnosti dámského oblékání v arabském světě, vždy připravený arabský oděv. Někdy je opravdu zajímavý. Na dodržování těchto přísných standardů oblečení a chování si někteří lidé z jiných arabských zemí zvyknou tak, že je potom vyžadují i doma. To je občas problém.

Jak tyto odlišnosti zvládají čeští obchodníci?
Pro české firmy je náročné se na vstup na arabský trh připravit. Ale řada firem první překážky překonala a je zde velmi úspěšná. Doporučoval bych hlavně nespěchat, čas tady plyne trochu jinak. Arabský svět vyžaduje respekt, pochopení a toleranci. Ale tu neočekávejte vůči sobě.

V čem vidíte šance pro přímé investory?
Vedl jsem několik misí do tohoto regionu a mohu říct, že možnosti jsou obrovské. Ale až na výjimky nikdo těchto možností nevyužil. Nabídky, které obsahovaly velmi výhodné podmínky k nájmu pozemků v průmyslové zóně - až po úhradu 50 procent vložených investic - jsou skutečně velkorysé. Asi však nemáme investory, kteří jsou dostatečně silní, aby vstoupili do soutěže o získání takových výhod.

Jak vnímají Arabové Česko a české zboží?
Nijak. Jsme neznámou evropskou zemí ve směsi se všemi ostatními nabídkami a ničím nevynikáme. Poslední výraznou českou osobností známou v arabském světě byl pan prezident Václav Havel. Ten byl respektovanou autoritou.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek