Jižní Korea bude investovat do ochrany před drony. Systém bude malé letouny sledovat a ničit

24. 9. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: KR - Korejská republika
  • Datum zveřejnění: 17.09.2019

Jižní Korea hodlá investovat 88 miliard wonů (1,7 miliardy korun) do vývoje systému, který bude od roku 2023 schopen zachytit a zneškodnit bezpilotní letouny. Důvodem je zejména opakované narušování jihokorejského vzdušného prostoru severokorejskými špionážními drony. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.
Systém, který má pracovní název Block-1, bude mít za úkol sledovat a ničit malé drony a další malé letouny, uvedla jihokorejská agentura pro nákup zbraní DAPA. „Naším cílem je systém vylepšit, aby byl nakonec schopen zachytit stíhačku a satelit,“ napsal v prohlášení vysoce postavený představitel DAPA.
V roce 2017 byl v jihokorejské části demilitarizované zóny nalezen severokorejský dron. Jeho kamera zachytila 550 snímků z prostoru, kde byl umístěn americký systém protiraketové obrany. V roce 2014 havaroval severokorejský dron při návratu do KLDR. Bezpilotní letoun se vracel z průzkumné mise, při které přeletěl také nad jihokorejským prezidentským palácem a objekt vyfotil.
Jihokorejský projekt vývoje systému na obranu před drony je součástí širších plánů Soulu na modernizaci armády v období, kdy se země zároveň snaží snižovat napětí s KLDR prostřednictvím rozhovorů. Severní Korea a Jižní Korea jsou technicky stále ve válečném stavu, protože korejská válka z let 1950 až 1953 skončila příměřím, a ne mírovou smlouvou.

Zdroj: Lidové noviny (https://www.lidovky.cz/svet/jizni-korea-bude-investovat-do-ochrany-pred-drony-system-bude-male-letouny-sledovat-a-nicit.A190917_084853_ln_zahranici_ele)
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Seoul

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: