Šedesátý Mezinárodní strojírenský veletrh je důkazem kondice českého strojírenství

10. 9. 2018 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

Mezinárodní strojírenský veletrh oslaví kulaté výročí novým logem, unikátní výstavou legend československého průmyslu, a především obrovskou účastí 1 650 firem. Od 1. do 5. října 2018 čeká návštěvníky brněnského výstaviště přehlídka nejmodernějších technologií v plně vyprodaných pavilonech. I to je důkazem kondice českého strojírenství.

Mezinárodní strojírenský veletrh, ilustrační foto. Zdroj: MSVJak informovala ředitelka projektu Radmila Svobodová, o letošní jubilejní Mezinárodní strojírenský veletrh je obrovský zájem: „Firmy se snaží co nejlépe prezentovat a objednávají větší plochy. Už nyní máme kompletně vyprodáno, volná místa zbývají pouze na venkovních plochách a na pavilony máme čekací listinu.“

Společně s jubilejním 60. ročníkem MSV se uskuteční dalších pět specializovaných veletrhů, které se na brněnské výstaviště vracejí vždy v sudých letech. IMT bude přehlídkou kovoobráběcích a tvářecích strojů, FOND-EX se zaměří na slévárenství, WELDING na svařovací techniku, PROFINTECH představí technologie pro povrchové úpravy a PLASTEX je veletrhem plastů, pryže a kompozitů. Šestice veletrhů společně zaplní celé výstaviště a pořadatelé očekávají, že do Brna přijede vystavovat 1 650 firem z 33 zemí.

Pavilon P patří obrábění, ale také Formuli E

Velkou expozici chystá světový lídr v oboru CNC soustruhů a frézek DMG MORI a po několika letech se vrací firma ERWIN JUNKER z Německa. Společnost NEWTECH bude prezentovat nově zastupovanou značku TSUGAMI a v oblasti nástrojů je důležitou zprávou opětovná účast firem ISCAR a TUNGALOY, které patří do jedné skupiny IMC a vystavují pravidelně jednou za dva roky.

Více o účasti MPO na strojírenském veletrhu čtěte na portálu BusinessInfo.cz

Celkem se na IMT představí téměř 500 vystavovatelů, takže všichni se do haly P samozřejmě nevejdou. Příkladem je špičkový výrobce řezných nástrojů pro třískové obrábění WNT, který se bude prezentovat rozsáhlým venkovním stánkem na volné ploše F. Do pavilonu P se nově přesouvá expozice společnosti ABB, která aspiruje na jednu z nejatraktivnějších na celém veletrhu. Zaměří se na oblast elektromobility a představí návštěvníkům Formuli E – seriál silničních závodů elektrických automobilů, jejímž titulárním partnerem je od letošního roku právě ABB. Soutěž je platformou pro vývoj a testování elektrických a digitálních technologií s významem pro e-mobilitu.

Průmysl 4.0 – automatizace, robotizace, digitalizace

Hlavní téma Mezinárodního strojírenského veletrhu se už několik let nemění, zato technologie pro nástup chytrých továren a využití kyberneticko-fyzikálních systémů v průmyslové praxi jsou rok od roku pokročilejší. Průmysl 4.0 je úzce svázán s průřezovým projektem AUTOMATIZACE – měřicí, řídicí a automatizační technika, ke kterému se letos hlásí 280 vystavovatelů. V samotném oboru elektronika, automatizace a měřicí technika je přihlášeno už 130 firem ze sedmi zemí včetně tradičních lídrů.

Katalog vystavovatelů naleznete na webových stránkách pořadatele

Ale Průmysl 4.0 nemá oborové hranice, což dokáže třeba revoluční expozice společnosti KUBOUŠEK na veletrhu PLASTEX. Její expozice v pavilonu G1 bude sloužit jako okno do vlastního Technologického a vzdělávacího centra, otevřeného na podzim 2017 v Českých Budějovicích. Další atrakcí v pavilonu G1 bude automatizovaná plastikářská buňka společnosti Stäubli, která představuje kompletní řešení pro rychlou výměnu forem. Manipulaci, zakládání a vyjímání výlisků zajišťuje šestiosý robot Stäubli TX2, kterému připravuje inserty ještě čtyřosý SCARA robot.

Ekonomice se daří, zájem roste

Mezinárodní strojírenský veletrh, ilustrační foto. Zdroj: MSVTradiční oporou MSV zůstává obor materiály a komponenty pro strojírenství s účastí přibližně 210 vystavovatelů, zajímaví nováčci se představí v dalších oborech. V energetickém strojírenství to bude konsorcium společností MICo, MICo robotic a ELEDUS a společná expozice firem ČEZ Esco a Škoda Praha. Centrem oboru tváření zůstává pavilon B, který je již zcela zaplněn, takže další firmy čekají, jestli se něco neuvolní. Plně vyprodaná je i hala G2 s prezentací svařovací techniky.

V roce oslav 100 let od založení Československa padla volba partnerské země MSV logicky na Slovensko, které se na tuto roli pečlivě připravuje. Oficiální slovenská expozice obsadí plochu o rozloze 500 metrů čtverečních v pavilonu A1, který se u příležitosti MSV celý symbolicky oblékne do československých barev a přivítá 55 slovenských průmyslových firem. Dalších 1 000 metrů čtverečních v pavilonu A1 zaplní retrospektivní výstava 100ries – Československé průmyslové legendy, která ukáže stovku příběhů ikonických výrobků, slavných značek a významných osobností spojených s historií veletrhu.

Převzato z časopisu Komora. Autor článku: Jiří Erlebach, foto: MSV.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek