Kanada podnikla první krok k ratifikaci obchodní smlouvy s USA a Mexikem

2. 6. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: US - Spojené státy americké, MX - Mexiko, CA - Kanada
  • Datum zveřejnění: 02.06.2019


Kanada podnikla první krok k přijetí nové Severoamerické obchodní smlouvy v pondělí 27. května, jen tři dny před plánovanou cestou amerického viceprezidenta Mika Pence do Ottawy za účelem prodiskutování některých pasáží smlouvy.

Kanadská ministryně zahraničních věcí Chrystia Freeland přednesla dolní komoře federálního parlamentu tzv. ways and means motion, který odemyká cestu k formálnímu projednání návrhu zákona ve sněmovně. Nová Severoamerická obchodní smlouva je známá jako USMCA a měla by nahradit 25 let starou dohodu NAFTA (North American Free Trade Agreement). Tato smlouva však zatím nebyla schválena legislativním procesem ani jednoho z dotyčných států (Kanada, Mexiko a USA).

Spojené státy 17. května docílily dohody s Kanadou a Mexikem na urovnání cel na dovoz oceli a hliníku, a zbavily tak vyjednávání nejzásadnější překážky. Pence de setkal s kanadským premiérem Justinem Trudeau v Ottawě ve čtvrtek. USA jsou největším obchodním partnerem Kanady, neboť USA se pídílí 75 procenty na kanadském exportu zboží. Z tohoto důvodu byl podpis nové obchodní smlouvy prioritou liberální vlády premiéra Justina Trudeau. Federální volby v Kanadě mají proběhnout za pět měsíců.

Freeland minulý víkend jednala s americkým Reprezentantem pro obchod Robertem Lighthizerem a před dvěma týdny s vládou Mexika. Tématem byl ratifikační proces. Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa z řad republikánů se podílela na vyjednávání. Někteří reprezentanti Demokratické strany však požadují po USMCA přísnější vynucení nových pracovních a environmentálních standardů.

John Manley, bývalý kanadský ministr zahraničních věcí z liberální strany, minulý pátek řekl, že by Kanada měla přijmout novou obchodní smlouvu letos v létě. Někteří z amerických politiků se nechali slyšet, že přijetí nové smlouvy Kongresem by se stalo obtížné po jeho letním přerušení vlivem sporů o nový rozpočet a rozpolceností v důsledku odstartování kampaně pro prezidentské volby, jež se budou v USA konat v listopadu 2020.

Zdroj: Reuters
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Calgary

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: