Kanada v roce 2021 zakáže plasty na jedno použití

22. 6. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: CA - Kanada
  • Datum zveřejnění: 22.06.2019

Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že Kanada od roku 2021 zakáže „škodlivé“ plasty na jedno použití ve snaze omezit zahlcení oceánu plastovým odpadem.
Tato iniciativa je postavena na podobném modelu jako legislativa schválená loňského roku Evropskou unií a dalšími zeměmi. Kanada dále zavede „cíle“ pro firmy vyrábějící nebo prodávající plast, aby se staly zodpovědnější v nakládání se svým plastovým odpadem.
V současné době méně než 10 % plastů prochází v Kanadě recyklací. Podle britského výzkumu evropské a severoamerické země sice vyrábí vysoké množství plastu na osobu, jejich management plastového odpadu je ale vyspělejší v porovnání s ostatními světovými regiony. Tento důslednější dohled zmírňuje dopad hromadění plastového odpadu na oceány.
Kanadská vláda musí ještě rozhodnout, které druhy plastů na jedno použití budou zahrnuty na seznam zakázaných. Podle odhadů by mohlo jít o igelitové tašky, brčka, plastové příbory talíře a míchátka do nápojů.
V Kanadě je každý rok vyhozeno asi 3 miliony tun plastového odpadu. V říjnu roku 2018 Evropská unie odhlasovala úplný zákaz výroby a použití určité škály plastů na jedno použití ve snaze zastavit znečišťování oceánů. Evropská unie doufá, že tento zákaz vejde v platnost na celém jejím území do roku 2021.
Evropský zákaz se týká plastových příborů a talířů, tyčinek do uší, brček, míchátek a tyčí na balónky. Mírnější omezení dále postihla plastové nádoby na jídlo a pití jako kelímky.
Kanadský premiér ohlásil tento krok několik měsíců před plánovanými volbami, které by měly proběhnout letos na podzim. Je očekáváno, že témata jako je změna klimatu a znečišťování budou mezi hlavními body kampaně.
Několik obcí i celé provincie v poslední době podnikly kroky na omezení používání plastů na jedno použití, především igelitových tašek. Premiér Trudeau tyto lokální iniciativy podpořil, zároveň však řekl, že „skutečné řešení musí být na úrovni celého státu“.

Zdroj: BBC
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Calgary

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: