Kanadští velkoobchodníci slaví nejrychlejší růst prodejů za posledních 17 měsíců jako signál, že ekonomika posiluje.

1. 7. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: CA - Kanada
  • Datum zveřejnění: 01.07.2019

Tržby kanadských velkoobchodníků vzrostly v březnu 2019 nejvíce za více než jeden rok. Tento jev lze interpretovat jako důkaz, že se kanadská ekonomika odrazila a prolomila období dočasného útlumu. 
Podle informací kanadského statistického úřadu, velkoobchodní prodeje v březnu vzrostly o 1,4 procent, což značí nejprudší nárůst od října 2017. Březen se stal čtvrtým přírůstkovým měsícem v řadě za sebou. Ekonomové dotázaní společností Bloomberg předvídali nárůst jen o 0,9 procent.  
Oživení velkoobchodních prodejů se tak přidává mezi další důkazy – informace o nárůstu mezinárodního obchodu, posílení maloobchodu i zaměstnanosti – dokládající návrat kanadské ekonomiky k vzestupnému trendu po nepříliš pozitivním vývoji předešlých měsíců. Všechna podstatná makroekonomická data naznačují, že v příštích měsících lze očekávat zrychlení růstu ekonomiky.
Data o vývoji velkoobchodu byly posledními podstatnými měsíčně měřenými daty, která doplnila informace o vývoji ekonomiky za březen 2019. Přehled předchozích dat byl zveřejněn kanadským statistickým úřadem 31. května 2019. Ekonomové očekávají pozitivní přírůstky po krátkodobém propadu z letošního února. 
Kanadský statistický úřad dále zveřejní údaje o HDP za první kvartál 2019. Růst HDP odhadovaný ekonomy počítá s mírným posílením po skoro úplném zastavení ekonomiky v posledních třech měsících roku 2018. 
Zaznamenaný březnový růst výnosů z velkoobchodu byl širokospektrý, týkal se šesti ze sedmi sektorů. Sektor motorových vozidel a jejich částí jako jediný zaznamenal menší pokles. Bez započítání automobilového sektoru vyrostly v březnu prodeje velkoobchodu o 2,2 procent.
 
Zdroj: Financial Post
Zpracoval tým CzechTrade Calgary

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: