Katar: Mapa oborových příležitostí - perspektivní položky českého exportu

20. 8. 2018

© Zastupitelský úřad ČR v Kuvajtu (Kuvajt)

5.1. Nejperspektivnější položky pro český export, odvětví pro investice, privatizační a rozvojové projekty

Perspektivní obory:

Stavebnictví:

Po získání pořadatelství MS světa v kopané v r. 2022 nastartoval Katar mohutný investiční boom. Do roku 2022 má být proinvestováno okolo 220 mld. USD na infrastrukturní projekty v oblasti dopravy, energetiky, vodního hospodářství a bydlení. Projekty zahrnují např. vybudování národního železničního systému včetně metra (25 mld. USD), rozšíření letiště až na kapacitu 50 mil. cestujících ročně (10 mld. USD), rozšíření kapacity přístavu (7 mld. USD), přemostění zálivu v hlavním městě (1 mld. USD).  Čeští dodavatelé by se mohli uplatnit subdodávkami stavební, osvětlovací a klimatizační techniky, chladících zařízení, elektrických rozvodů, ocelových konstrukcí, osobních i nákladních výtahů, či stavebních a izolačních materiálů.

Ropný průmysl:

Těžba a zpracování ropy a zejména plynu zůstává přes určitou diverzifikaci stěžejním ekonomickým sektorem. Státní společnost Qatar Petroleum plánuje masivní rozšíření rafinerie na výrobu zkapalněného zemního plynu v Ras Laffan. Tento petrochemický komplex se po dostavbě v roce 2018 stane největším svého druhu na světě. Plánované investice mají přesáhnout 20 mld. USD. České firmy by se mohly uplatnit subdodávkami bezešvého potrubí, armatur, ventilů, pump, kompresorů a měřící / řídící techniky.

Automobily a dopravní technika:

Od roku 2002 probíhá export automobilů Škoda a dnes tvoří přes 7 % českých exportů do Kataru (vítězství v tendru na vozy taxislužby v Doha). V budoucnu by se zde v souvislosti s plánovaným rozvojem hromadné dopravy mohly uplatnit autobusy. Potenciál mají též nákladní automobily, stavební a speciální technika (čistící a kropicí vozy), náhradní díly k automobilům a pneumatiky.

Potraviny:

Katar dováží až 90 % potravin, přičemž jejich sortiment na zdejším trhu stále ještě zaostává za nabídkou ve vyspělých zemích. Z české produkce by uplatnění mohlo najít mléko (sušené a kondenzované), dětské výživy, nápoje a polévky v prášku, čokoláda a cukrovinky, produkty zdravé výživy, potravinové doplňky (omáčky, dochucovací přípravky) a podobně. 

Spotřební zboží:

Trh se spotřebním zbožím má i v Kataru stabilně rostoucí tendenci, což ve spojení s masivní kupní silou místních spotřebitelů vytváří potenciál pro české dodavatele. I zde je důležitější než cena výrobku jeho image, originalita a zajímavost. Potenciál zde má české sklo (nápojové i dekorativní), šperky a bižuterie, kosmetika (péče o pleť, make up), luxusní textil (šaty, krajky, lemovky, výšivky), bytové doplňky, umělé květiny, umělecká díla (obrazy, sochy), hudební nástroje a designový nábytek.

Základní strategie současné katarské ekonomiky spočívá v dalším rozvoji ropného, petrochemického průmyslu a zpracování plynu. Rychlost realizace tohoto záměru nezávisí od dostatku investičních zdrojů (které jsou k dispozici), ale spíše od konjunktury světového hospodářství a návazně od vývoje světové poptávky po ropě, zemního plynu a jejích produktech.

Zahájená těžba plynu na nových polích a postupné budování zpracovatelských kapacit posouvá katarskou ekonomiku do zcela nové roviny během 60 let trvajícího ropného průmyslu.

Možnosti se otvírají i pro dodavatele enviromentální techniky - sběr a spalování odpadků, čističky vody pro obyvatelstvo i pro rozvíjející se turistický průmysl a zemědělství. Při prudkém rozvoji v oblasti realit je široké pole uplatnění i u stavebních projektů, zejména projektové činnosti, dodávkách stavebních materiálů a techniky i elektrovybavení a zabezpečovací techniky. Katar investuje velké přebytky svých státních i soukromých financí v řadě rozvojových programů pro arabské i nearabské rozvojové země, kde je možnost uplatnění pro české subdodavatele různých strojírenských i nestrojírenských výrobků.

Katar získal pořadatelství v MS v kopané v r. 2022. Tato událost má i zásadní rozměr ekonomický. Katar přislíbil investovat 100 mld. USD, což výrazně napomůže modernizovat zemi dle Národního generálního plánu do r. 2032. Záměr zahrnuje řadu infrastrukturních projektů, jako např.: národní železniční systém včetně metra za 25 mld. USD do r. 2025, letiště za 10 mld. USD do r. 2027 pro 50 mil. cestujících ročně, přístav za 7 mld. USD do r. 2027, 12 km přemostění zálivu v hl. městě za 1 mld USD do r. 2014, opravu starých a vybudování nových silnic, nové domy a byty, 9 nových a 3 rekonstruované fotbalové stadióny s klimatizací, hotely, železniční most mezi Katarem a Bahrajnem. To vše bude impulsem pro katarskou ekonomiku poté, kdy velké plynové projekty budou ukončeny.

Aktuální sektorové příležitosti pro Katar

Další oborové příležitosti pro všechny země naleznete v Mapě oborových příležitostí na portálu BusinessInfo.cz (www.businessinfo.cz/mop).

zpět na začátek

5.2. Kalendář akcí

Katar není klasickou veletržní destinací. V místě pořádané „veletrhy“ nemají mezinárodní přesah, jsou malého rozsahu a jsou zaměřeny především na prodej spotřebního zboží koncovému zákazníkovi. Veletrhy spotřebního zboží jsou pořádány většinou v únoru a v březnu. Dominantním pořadatelem je Qatar National Convention Centre.

Na podzim 2018 jsou v Kataru plánovány dva projekty ekonomické diplomacie - prezentace ČR jako turistické a lázeňské destinace a mise českých výrobců skla a křišťálu.

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: