Kazaši si pamatují Baťu i motorky Jawa

25. 2. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V Kazachstánu rostou obchodní domy nazvané Praha, v Mariánských Lázních je zase spousta kazašských turistů. Obchod se středoasijskou zemí může stavět na tamější popularitě Česka.

České zboží Kazaši vnímají jako velmi kvalitní. Starší generace Kazachů ještě pamatuje boty firmy Baťa, sklo Bohemia Crystal, automobily Tatra, motocykly Jawa a samozřejmě české pivo. Dnes v Astaně a Almaty úspěšně pracuje sít' obchodních domů pod názvem Praha, nabízející kazašským zákazníkům kvalitní zboží za dobrou cenu. V Astaně mimo jiné funguje Kazašsko-české technologické centrum.

Celkově mají lidé v Kazachstánu o České republice velmi dobré povědomí. Každý rok navštěvuje kolem deseti tisíc kazašských turistů lázně v Karlových Varech a v Mariánských Lázních. České vzdělání láká kazašské studenty. Bohužel existující potíže spojené se získáváním turistických a studentských víz nutí Kazachy hledat pro rekreaci a studium jiné státy. Proto velvyslanectví Kazachstánu ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Astaně pracují na zjednodušení vízového režimu pro občany Kazachstánu.

Tématem světové výstavy budou ekologické energie

Kazachstán dosáhl toho, aby se mezinárodní výstava Expo 2017 poprvé uskutečnila v prostoru SNS a centrální Asie, respektive v hlavním městě Kazachstánu - Astaně. Téma výstavy je Energie budoucnosti. Zvány jsou všechny české firmy se zkušenostmi v této oblasti.

Je nutné podotknout, že zemědělství Kazachstánu má velký potenciál, jelikož země zaujímá vedoucí postavení ve světě v produkci obilí a mouky a má velké možnosti také v rozvoji živočišné výroby. V současnosti zvyšuje export masa a mléka. České firmy zve na projekty na zpracování obilí, montáž a údržbu zemědělských strojů, stavby farem a chovatelských komplexů. Velký význam získává spolupráce v oblasti lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu. Kazachstán láká také strojírenské podniky z Česka na projekty v energetice, protože mají hodně co nabídnout jak z hlediska zkušenosti, tak z hlediska technologií.

Kazachstán by uvítal postupné zrušení sankcí

Negativní dopad na kazašsko-české obchodní vztahy má bohužel konfrontace mezi Západem a Ruskem. Jak zdůraznil prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev, zavedení vzájemných sankcí mezi státy, které produkují 60 procent světového HDP, sníží růst ekonomiky sousedních zemí a ovlivní i ekonomiku samotného Kazachstánu. Je nutno podotknout, že Kazachstán se drží neutrálního postoje, zaměřeného na stabilizaci situace a postupné zrušení platných sankcí, které jsou překážkou dalšímu rozvoji světového hospodářství.

Češi mají cennou zkušenost s hospodářskou reformou

Jak ukázala oficiální návštěva prezidenta České republiky Miloše Zemana v Astaně loni v listopadu, ekonomická spolupráce má všechny předpoklady pro rozvoj. Nicméně úroveň neodpovídá v plné míře existujícímu potenciálu obou stran.

Kazachstán očekává aktivnější účast českého byznysu na modernizaci průmyslu. Je nutné Christěnzdůraznit, že legislativa Kazachstánu předpokládá státní podporu investorů, kteří jdou do prioritních odvětví. V posledních letech se v Kazachstánu realizuje Program zrychleného průmyslově-inovačního rozvoje a nový ekonomický program Nurly Žol. České podniky mají technické know-how a inovační nápady, Kazachstán má touhu uplatnit to vše na svém trhu.

Perspektivním se jeví rozvoj ekonomické spolupráce s Českou republikou v oblasti strojírenství, zemědělství, chemického průmyslu a alternativní energetiky. Zajímavé jsou české zkušenosti se sociální a hospodářskou reformou, zejména v oblastech bydlení, komunálních služeb, státní podpory podnikání a rozvoje turistického klastru. Významný potenciál je i v řešení ekologických problémů a rozvoje ekologický, čisté výroby nabízené Kazachstánem v rámci meziregionálního programu partnerství „Zelený most".

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15. Autor článku: Islambek Rajmov, rada pro ekonomické otázky, velvyslanectví republiky Kazachstán v Praze

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek