Když dobře, tak pro všechny

20. 6. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 20.06.2019

Platy ve velkých společnostech a korporacích by měly růst stejně, jako rostou platy vyššího managementu těchto společností – a to rychlostí mnohem vyšší než doposud,“ prohlásil ve svém úterním projevu nizozemský premiér Mark Rutte. Zasloužil si aplaus mnoha opozičních poslanců. „Něco je hodně špatně na situaci, kde profity strmě rostou a zůstávají stabilní a rostou jen platy šéfů,“ dodal premiér.

V loňském roce rostla základní mzda vrcholného managemetu dle AEX indexu o 3,7 %, mzda u CAO vzrostla o 2 %. Ale byla situace, kdy mzdy jednatelů nebo ředitelů vzrostly o tří- až čtyřnásobek než mzdy jejich sekretářek. Pokud se má vést dobře ekonomice, musí být dobře vedeny podniky. A když se vede dobře podnikům a jejich lídrům, musí se dařit i jejich lidem,“ řekl Rutte.

Rutte je připraven výrazně změnit plánované snížení korporátních daňových sazeb, pokud by vedení společností nemělo splnit jeho podmínky. Na druhou stranu však neudal jakýkoli deadline pro splnění, což si samozřejmě vysloužilo vlnu kritiku od opozičních stran. K dani z příjmu právnických osob – daňová sazba by měla snížena z 25 % na 22,25 % v roce 2020. Státní pokladna by měla přijít o 900 milionů EUR. Sazba by měla být další rok snížena o další 2 %, což by mělo v budoucnu stát celkem 1,2 miliardy EUR. Nižší sazba pro menší podnikatele bude snížena z 21 % na 15 %.

Zdroj:  Financieele Dagblad
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: