Keňa nenabízí jen safari a květiny

30. 6. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V Keni jsou příležitostí třeba dodávky výzbroje pro tamější ozbrojené složky, které bojují s teroristickou organizací aš-Šabáb nebo výstavba geotermálních elektráren. Importu z východoafrické země jednoznačně kralují květiny.

Je to v určitém smyslu typický stát současné subsaharské Afriky. Co se týče čistě statistických ukazatelů, zaznamenává Keňa rychlý hospodářský růst. Zároveň se ale stále tři čtvrtiny populace živí zemědělstvím a ve městech je vysoká nezaměstnanost i kriminalita, kterou zvyšují i uprchlíci ze sousedního rozvráceného Somálska.

Většina Keňanů kupuje levné spotřební zboží importované z Číny. Roste ale bohatá vrstva horních deseti tisíc, která ráda nakupuje evropské zboží, jež je považováno za luxusní. Bonusem pro Keňu jsou velké zisky z turistického ruchu. Jde asi o nejklasičtější africkou destinaci pro milovníky safari nebo výstupu na spektakulární hory, jako je nejvyšší, pětitisícový vrchol Mount Kenya.

Český vývoz do nadějné východoafrické ekonomiky jen za loňskou sezonu 2014 vzrostl meziročně o pětinu, když dosáhl už bezmála 580 milionů korun. Do Keni putovaly hlavně české stroje, papír a elektronika. Skokový růst v roce 2014 zaznamenal export tiskáren a kopírek. V budoucnosti se jako šance jeví například dodávky pro stavbu elektráren. Zatím většinu energie pro Keňu vyrábějí hlavně hydroelektrárny, v budoucnu má ale růst podíl geotermálních zařízení. Současný celkový instalovaný výkon 2500 MW plánuje vláda do roku 2030 zvýšit pětinásobně.

V současnosti také probíhá projekt na zlepšení sítě železnic, silnic, letišť a přístavů. Z úvěru od Světové banky jde na tyto účely ročně až 800 milionů dolarů. Pro české zbrojní firmy je potenciál ve vyzbrojení keňské armády a policie. Ty se potýkají s radikální teroristickou organizací aš-Šabáb, která proniká na keňské území ze Somálska a stála mimo jiné za nedávným masakrem 147 studentů na univerzitě v keňské Garisse.

Zvolna roste dovoz zboží z Keni do České republiky. Naprosto v něm ovšem dominuje poněkud překvapivá položka - květiny. Ročně jich Keňa do Česka prodá za víc než 45 milionů korun. Květiny tak tvoří 40 procent veškerého importu. Mezi další do Česka dovážené komodity spadá ještě káva, ovocné šťávy a tabák.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek