Klíčoví hráči brazilského automobilového průmyslu masivně investují

10. 10. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Klíčoví hráči brazilského automobilového průmyslu masivně investují Další důkaz, že Brazílie již překonala svou největší hospodářskou krizi v historii, přinášejí zprávy z automobilového průmyslu. Jen mezi březnem a říjnem 2017 ohlásilo 8 výrobců, že do roku 2022 hodlají v zemi investovat v přepočtu přes 100 mld. Kč.

Brazilský automobilový průmysl byl hospodářskou krizí velmi tvrdě zasažen. V letech 2013 až 2016 došlo k poklesu výroby motorových vozidel o propastných 42 % a sektor přišel o 35 tisíc pracovních míst. Zatímco v roce 2013 bylo vyrobeno 3,7 miliónu vozidel, v roce 2016 to bylo pouze 2,2 miliónu. Aktuální předpověď Národního svazu výrobců motorových vozidel (ANFAVEA) zní, že v letošním roce dojde k poměrně robustnímu růstu odvětví a vyrobeno bude nejméně 2,7 mil. vozidel.

V letošním roce byly prozatím ohlášeny tyto investice (v přepočtu na Kč):

  • General Motors – 640 miliónů
  • Volkswagen – 370 miliónů
  • Scania – 370 miliónů
  • Mercedes-Benz – 340 miliónů
  • Toyota – 140 miliónů
  • Volvo – 140 miliónů
  • Renault – 110 miliónů
  • MAN – 30 miliónů

Zástupci výrobců nákladních automobilů se shodují v tom, že ačkoliv je obnovení růstu poněkud zdlouhavější, než by si sami přáli, již jsou zřetelně patrné známky oživení tažené zejména sektorem těžby a agrobyznysem. Zároveň kvitují vládní kroky v ekonomické oblasti, díky nimž došlo ke snížení inflace a úrokových sazeb, stejně jako ke zklidnění rozpočtové situace v zemi.

Vedení brazilské filiálky automobilky Volkswagen předpokládá, že v příštích čtyřech letech dosáhne růstu prodejů o 40 %. Napomoci by tomu měl i zvýšený export, který se ukázal jako účinná zbraň výrobců během nejvyšších propadů na domácím trhu.

Podle Mapy oborových příležitostí pro Brazílii je automobilový průmysl jednou z nejperspektivnějších oblastí z hlediska českého exportu do tohoto teritoria. Již dnes dosahuje český export položek v tomto oboru bezmála 50 % celého exportu z ČR do Brazílie. Oživení po hospodářské krizi je tak velmi vítaným faktorem, díky kterému mohou současní čeští exportéři rozšířit objemy vývozů do Brazílie a zároveň se otevírá veliká příležitost pro další výrobce, kteří na tomto trhu dosud nejsou přítomni.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Brasílii (Brazílie). Autor: Ing. Petr Klíma, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek