Kolik skutečně stojí založení s.r.o?

28. 11. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Aktuálně přemýšlím o založení společnosti s ručením omezeným. Zaslechl jsem, že je možné ji založit již s kapitálem jedné koruny. Chtěl jsem se proto zeptat, co je na tom pravdy a jakým způsobem případně postupovat.
Jakub D., Olomouc

Od 1. ledna 2014 si sice zakladatelé mohou díky nové kodifikaci soukromého práva založit společnost s ručením omezeným se základním kapitálem jedné koruny, přesto se tak zpravidla neděje. Odpadla povinnost skládat dvousettisícový základní kapitál, zakladatelé však většinou vkládají do společností jako základní kapitál právě tradičních 200 tisíc korun, protože taková společnost vzbuzuje u smluvních partnerů dostatečnou důvěru.

K založení společnosti s ručením omezeným je nejprve potřeba sepsat společenskou smlouvu, a to formou notářského zápisu. V případě, že se zakladatel nerozhodne pro standardní úpravu a hodlá nastavit fungování společnosti individuálně, může příprava zabrat několik dnů, což záleží na tom, jak specifickou společenskou smlouvu si společníci zvolí. Navíc je třeba zajistit další nezbytnosti, zejména oprávnění k výkonu podnikatelské činnosti, což zpravidla znamená získání živnostenského oprávnění.

Poslední dobou se setkáváme s názorem, že živnost volná, která opravňuje držitele podnikat v 80 oblastech od zemědělství po administrativu a pro jejíž získání je třeba předložit pouze společenskou smlouvu a souhlas s umístěním sídla a uhradit poplatek ve výši tisíc korun, již zcela ztratila své opodstatnění. Následuje složení základního kapitálu a podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Rejstříkový soud vyřizuje návrh obvykle pět pracovních dnů a dalších pár dnů trvá, než se nová společnost objeví v obchodním rejstříku na internetu. Celkově tak trvá založení společnosti s ručením omezeným v České republice cca 20 dnů.

Alice Kubíčková, managing partner, LP Legal

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek