Kolumbie je atraktivní zemí pro přímé zahraniční investice

12. 11. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: CO - Kolumbie
  • Datum zveřejnění: 12.11.2018

Zeměmi s nejvyššími příjmy z přímých zahraničních investic jsou Brazílie a Mexiko. Jedná se o dvě největší ekonomiky v regionu, které společně tvoří téměř 66 % celkového hrubého domácího produktu v Latinské Americe. Pokud se podíváme na situaci detailněji a přepočítáme přímé zahraniční investice jako procento z HDP, dostaneme zcela jiné výsledky.

Hospodářská komise pro Latinskou Ameriku a Karibik (ECLAC) před nedávnem uvedla, že celkové příjmy ze zahraničních investic vypočítané váženým průměrem dosáhly 3,1 % HDP tohoto regionu. Údaje pro jednotlivé země jsou následující:
Na prvním místě se umístila Panama s 9,7 %, následuje Nikaragua s 6,2 %, Kostarika 5,1 %, Honduras 5,0 %, Dominikánská Republika s 4,4 %. Tyto ekonomiky patří do subregionu Mexiko-Střední Amerika-Karibik (MECECA), čili oblasti strukturálně úzce související s výkonem americké ekonomiky, protože Spojené státy představují hlavní trh těchto zemí.

Přímé zahraniční investice v Kolumbii a Jamajce tvoří stejné procento HDP asice 4,1 %. Následuje Brazílie, Peru a Salvador pohybující se mezi 3,2 a 3,5 %. Země, které se nachází pod výše uvedeným průměrem (3,1 % HDP) zahrnují Mexiko, Chile a Argentinu, čili velké a středně velké ekonomiky s indexem mezi 2,8 % až 1,8 % HDP.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě
Zdroj: portafolio.co

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: