Kolumbijská ekonomika: O hodně lepší, než byste čekali

4. 11. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Kolumbie? To je hlavně kokain a ozbrojené guerily, napadne možná konzumenta běžných novinových zpráv. V posledních letech se ale situace v zemi radikálně zlepšila a obchodníci začínají objevovat, že za neblahým renomé čeká ve skutečnosti překvapivě bohatá ekonomika.

Je to taková bohatá nevěsta se špatnou pověstí. Krásná, s plným měšcem u pasu, ale přesto na nápadníky teprve čeká. Bratři v její rodině se totiž dřív trochu poprali a ona teď trpí horším renomé, než by si zasloužila. Jihoamerická Kolumbie.

Není pochyb o tom, že tahle země si prošla v minulých desetiletích bolestivým martyriem. Ve druhé polovině dvacátého století stupňovaly násilí levicové Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) a Národní osvobozenecká armáda (ELN). Ty bojovaly s vládními jednotkami a postupně ovládly velkou část venkovských oblastí Kolumbie.

Situaci ještě ztížila samozvaná pravicová paramilitantní organizace AUC. Levicové ani pravicové jednotky se neštítily únosů nebo politických vražd. Občanská válka se navíc prolnula s produkcí drog, zejména kokainu. Kolumbijské drogové kartely byly na vrcholu moci v devadesátých letech.

To všechno se ale začíná stávat spíš historií. Současná vláda hledá cestu celonárodního usmíření se všemi vojenskými uskupeními, boje ustaly. Těžiště drogové války se přeneslo do Mexika. Do Kolumbie tak teď začaly spěchat zahraniční firmy. Země totiž v posledních letech zažívá nebývalý hospodářský růst.

Hrubý domácí produkt si každoročně připíše k dobru minimálně čtyři procenta. Rychle roste také populace, když se 48 miliony lidí je Kolumbie už druhým nejlidnatějším státem Jižní Ameriky po Brazílii. A vzdělaní, optimističtí a život si užívající Kolumbijci chtějí utrácet. Světoví byznysmeni zavětřili novou šanci, a tak v posledních letech investují do Kolumbie zahraniční firmy pravidelně kolem 16 miliard dolarů ročně.

Česko ambasádu v Bogotě zrušilo a hned zase otevřelo

Je ironií, že české zastoupení bylo z Kolumbie dočasně staženo právě v době, kdy tam nastal největší hospodářský kvas a kdy se tam hrnula světová konkurence. V roce 2010 totiž tehdejší česká vláda kvůli rozpočtovým škrtům zrušila velvyslanectví v Bogotě. Ačkoli šetřit s veřejnými penězi je bezesporu chvályhodné, zařadit mezi rušené ambasády i tu v Kolumbii byla volba ze všech nejméně šťastná. (Zejména pokud srovnáme, že ve stejné vlně skončil třeba zastupitelský úřad v Jemenu nebo Zimbabwe, kde Češi opravdu moc obchodů neudělají.)

Tohle zaváhání bylo naštěstí rychle napraveno. Už za pouhé dva roky, tedy v roce 2012, Česko ambasádu v Bogotě znovu otevřelo. Loni navíc zprovoznila svou zahraniční kancelář v Kolumbii také proexportní agentura CzechTrade. Předpolí pro český byznys je tedy vytvořeno a firmy toho už začaly využívat. Za posledních pět let zrychlil český vývoz do Kolumbie téměř ve stylu „z nuly na sto". Loni měl hodnotu už 70 milionů dolarů, což je víc než trojnásobek hodnoty z roku 2010. A v letošním roce 2015 možná dosáhne vývoz oné stovky.

Evropané si dohodli úlevy na clech

Vedle zklidnění poměrů v Kolumbii a návratu české diplomacie do Bogoty pomohla rychlému růstu vývozu také dohoda o uvolnění obchodu, kterou s Kolumbií (a také s Peru) uzavřela předloni Evropská unie. Smlouva vedla k okamžitému zrušení mnoha cel, která do té doby prodražovala obchod s Kolumbií až na samou hranici rentability.

Naopak nyní je možné zcela bez cla do Kolumbie dovézt například zemědělské stroje, stavební materiál, lékařské vybavení, informační technologie, oblečení nebo optiku. O 17 procent klesla cla na potraviny a o 29 procent cla na dovoz automobilů a jiných dopravních prostředků.

Z těchto úlev budou samozřejmě těžit i ostatní vývozci z Evropské unie. Takže je jasné, že bohatá kolumbijská nevěsta s velkým věnem nezůstane na ocet, nápadníci se už začali předhánět s nabídkami. Ale budou to veselé námluvy, protože vývozci se shodují - podnikání v Jižní Americe není jen suchý byznys, ale i mimořádně osvěžující kontakt se srdečnými Kolumbijci, kteří si umějí vychutnat každý den života.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek