Konjunkturální průzkum ČNOPK 2017: Nejlepší hodnocení od roku 2004, ale vážné problémy v oblasti HR

10. 4. 2017 | Zdroj: Česko-německá obchodní a průmyslová komora

Současná ekonomická situace v Česku je vynikající. Ukázal to letošní konjunkturální průzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi zahraničními, převážně německými investory.

  • Hodnoty vyrovnaly rekordní úroveň z roku 2004, kdy ČR vstupovala do EU.
  • Vyhlídky na rok 2017 jsou ale zdrženlivější. Důvodem pro to jsou mimo jiné rostoucí náklady. Téměř čtvrtina firem počítá se zvyšováním platů o více než 8 procent. Oproti tomu se podle průzkumu očekává, že firmy budou nabírat méně nových zaměstnanců.
  • Potěšující je, že Česko je ve srovnání se zeměmi střední a východní Evropy opět nejatraktivnější investiční lokalitou.
  • Velmi kriticky hodnotily firmy oblast human resources: dostupnost kvalifikovaných pracovníků, zastaralý systém odborného vzdělávání a kvalifikace zaměstnanců utrpěly jednoznačně největší ztráty v žebříčku investičních faktorů.

Nejlepší hodnoty pro ekonomickou situaci

ČNOPK, © Jan SommerfeldPohled na vývoj za posledních 13 let ukazuje, že současná ekonomická situace byla tak dobře hodnocena naposledy před vstupem Česka do EU v roce 2004, který vzbudil velký optimismus. Tehdy i nyní označilo celých 64 procent ekonomickou situaci jako dobrou, 32 procent jako uspokojivou a jen 4 procenta jako špatnou. Trend posledních let je jasný. Ještě v roce 2015 byl počet firem, které hodnotily hospodářskou situaci jako dobrou, ve srovnání s letošním rokem poloviční.

Vyhlídky hospodářství: opatrný optimismus

Co se týče očekávání dalšího hospodářského růstu v letošním roce, firmy signalizují spíše zdrženlivost. Jen 26 procent očekává další zlepšení. Ještě v roce 2014 to bylo přes 40 procent. „Čím více se ekonomice daří, tím méně se počítá s dalším silným růstem. To je do určité míry normální,“ uklidňuje výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer. „Ale nezapomínejme, že světové hospodářství je v pozoru, z různých zemí je slyšet o protekcionistických opatřeních.“

Očekává se velké zvyšování platů

Dalším důvodem zdrženlivosti hodnocení blízké budoucnosti je zřejmě očekávaný vývoj platů. Čtvrtina firem počítá s nárůstem o více než 8 procent a dokonce každá druhá firma o 3 až 8 procent. Firmám tím letos vzniknou výrazné vícenáklady. Důležitým motorem konjunktury by tak mohla i nadále zůstat vysoká spotřeba domácností. Poprvé za více než pět let firmy budou přijímat méně nových zaměstnanců.

Obrat a export zůstávají stabilní

Vývoj obratu a exportu, který představuje právě v řadě německých firem velký podíl, zůstává stabilní až optimistický. 57 procent počítá s nárůstem obratu a přes 40 procent se zvýšením exportu. A to i přes oznámení ČNB o brzkém ukončení měnových intervencí. „Velmi robustní hospodářství České republiky bude stabilně a zdravě růst i po ukončení intervencí ČNB,“ domnívá se Michael Krüger, CEO Commerzbank CZ/SK. Také u vývoje investičních výdajů ukazuje šipka mírně nahoru.

Oblast human resources na sestupu

Průzkum ČNOPK potvrzuje dramatický nedostatek pracovníků. Investiční faktor dostupnost kvalifikovaných pracovních sil je stejně jako vloni v žebříčku 21 investičních faktorů na posledním místě. Tomu odpovídá, že firmy vykázaly český systém odborného vzdělávání, kterému je často vytýkáno nedostatečné zaměření na praxi, až na 17. místo. O čtyři pozice se propadla také kvalifikace zaměstnanců. Výsledky hovoří jasně: nedostatek kvalifikovaných pracovníků, především v oblasti výroby, představuje nebezpečí pro české hospodářství. 

„Krátkodobě je nutno rozhýbat armádu tří až čtyř set tisíc nezaměstnaných a rekvalifikovat je dle potřeb trhu práce. A případně uspokojit zvýšenou poptávku pečlivě vybranými kvalifikovanými zahraničními pracovníky. Očekával bych větší snahu vlády v razantnějším zavádění opatření na všech úrovních práce s nezaměstnanými a v celém systému vzdělávání,“ říká Pavel Roman, viceprezident ČNOPK a vedoucí korporátní komunikace Bosch Group v ČR.

Srovnání zemí střední a východní Evropy: Česko opět jedničkou

Přesto se Česko opět umístilo na špičce žebříčku 16 středo- a východoevropských investičních lokalit, před Polskem a Slovenskem. Nejdůležitějším faktorem pro investory zůstává členství v EU. Česko boduje díky kvalitě a dostupnosti lokálních dodavatelů. Třetí, resp. čtvrtou příčku obsadily hospodářská stabilita a výkonnost a motivace zaměstnanců.

O průzkumu

Provádění průzkumu: únor 2017

Účastníci: firmy působící v ČR, 53 % těchto firem je součástí koncernu nebo skupiny podniků (73 % z nich má centrálu v Německu, 4 % v Rakousku, 13 % v Česku, 10 % v jiných evropských zemích)

Počet účastníků: cca 150

Účast podle odvětví:

  • 50 % zpracovatelský průmysl
  • 31 % služby
  • 13 % obchod
  •   4 % stavebnictví
  •   1 % zásobování energií a vodou, zpracování odpadů


Konjunkturální průzkum ČNOPK 2017 (321 kB) 

Převzato z webu Česko-německé obchodní a průmyslové komory, foto: Jan Sommerfeld.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek