Kontrolní hlášení: Firmy v roce 2016 zaplatily na pokutách desítky milionů

27. 12. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Od zavedení kontrolního hlášení k DPH v lednu letošního roku zaplatily české firmy do listopadu na sankcích téměř 80 milionů korun. Celkem bylo za chyby či nedodání kontrolního hlášení uděleno 1776 pokut.

Údaje poskytlo Generální finanční ředitelství. „Na první pohled se ta čísla mohou zdát velká, ale ve skutečnosti jsou nižší než naše očekávání na začátku roku,“ říká Gabriela Hoppe z poradenské společnosti Grant Thornton.

Nejčastěji byly pokutovány firmy, které kontrolní hlášení nepodaly a následné výzvy správce daně k nápravě ignorovaly. Pokuta za tento přečin je 50 000 korun. Takových postihů bylo uděleno celkem 1383.

Druhým nejčastějším prohřeškem je pozdní podání kontrolního hlášení. Postihem za to, že správce daně musí těm, kdo platí DPH, připomenout jejich povinnost výzvou, je desetitisícová pokuta. Tou byly podnikatelské subjekty potrestány ve více než 200 případech.

Méně často byly pokutovány firmy, které do pěti pracovních dnů nezareagovaly na výzvu, aby svá hlášení opravily. Tato povinnost plátcům DPH vzniká, přestože se nakonec může ukázat, že měli všechny náležitosti v pořádku a chyba vznikla na straně obchodního partnera. Sankcí je pokuta ve výši 30 000 korun a uloženo jich dosud bylo 185. Všechna tato data jsou za období 1. 1. až 30. 11. 2016.

Více o kontrolním hlášení si přečtěte v textu Kontrolní hlášení: Nepříjemná novinka s tvrdými sankcemi na BusinessInfo.cz

Kontrolní hlášení platí od ledna. Část plátců DPH odevzdává kontrolní hlášení měsíčně a část jednou za čtvrtletí. Hlášení k listopadové DPH se dostala berním úředníkům do ruky až koncem prosince a data jsou tedy známá jen za prvních deset měsíců letošního roku.

Vzhledem k počtu poplatníků daně z přidané hodnoty nejsou čísla nijak hrozivá. „Pokud uvážíme, že plátců DPH je u nás přes půl milionu a kontrolní hlášení podává každý měsíc více než 220 000 z nich (zbytek ho podává čtvrtletně), tak za 10 měsíců musely být podány minimálně 3 miliony kontrolních hlášení. Pokutováno by pak bylo zhruba jen každé sedmnáctisté hlášení. Počet uložených pokut se nám zdá opravdu překvapivě malý,“ vysvětluje poradkyně.

Statistiky GFŘ ukazují na to, že drtivá většina podnikatelů podává kontrolní hlášení v souladu se zákonem. Podle poradců to však nemění nic na skutečnosti, že podnikatelé, kteří své daně řádně platí, vnímají kontrolní hlášení jako velkou zátěž. „Řada podnikatelů ho vnímá jako přenesení kontroly od státu na firmy. Vadí jim, že i když mají svá hlášení v pořádku, jsou často zbytečně a pod pohrůžkou pokut vyzýváni k jejich opravám,“ uzavírá Gabriela Hoppe.

Redakčně upravená tisková zpráva Grant Thornton

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek