Konzultace Komise pro hospodářskou spolupráci ČR a Bosny a Hercegoviny a incomingová mise k biomase

11. 4. 2018 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Ve dnech od 10. do 13. dubna 2018 probíhala v České republice incomingová mise podnikatelů z Bosny a Hercegoviny zaměřená na české technologie a zkušenosti se zpracováním a využitím biomasy.

Do České republiky přijelo 12 podnikatelů z různých částí Bosny a Hercegoviny, kteří navštívili veletrh Biomasa v Brně, blíže se seznámili s vybranými provozy na zpracování biomasy českých společností v krajích a zúčastnili se také semináře k možnostem financování vývozu českých výrobků a technologií v Praze na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Na akci se spolupodílely také asociace CZ Biom, asociace výrobců zemědělské a lesnické techniky a společnosti EVECO Brno, Market Connect, TTS Group, TEDOM a.s., ProPelety a další. Tuto akci v hodnotě do 200 000Kč ze tří čtvrtin spolufinancovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu a byla připravena ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Sarajevu. Misi po celou dobu pobytu v ČR doprovází vedoucí obchodně-ekonomického oddělení Zastupitelského úřadu Sarajevo Ladislav Horák.

13. dubna 2018 Praha – konzultace spolupředsedů komise pro hospodářskou spolupráci ČR a Bosny a Hercegoviny. Českou část vedl ředitel odboru zahraničně ekonomických politik I Mgr. Martin Pospíšil, bosenskou ředitelka odboru bilaterálních ekonomických vztahů Samira Sulejmanović z ministerstva zahraničního obchodu a ekonomických vztahů BH.

Bosna a Hercegovina je trh se čtyřmi miliony obyvatel, jehož význam dále poroste tak, jak se bude zvyšovat bohatství jeho obyvatel a začleňování do EU a NATO. Díky stabilizační a asociační dohodě mezi EU a BH, která vstoupila v platnost v roce 2015, dochází k velmi rychlému odbourávání všech zbylých obchodních restrikcí.

V roce 2017 překročil obrat vzájemného obchodu obou zemí hodnotu 240 mil. eur, přičemž za posledních deset let postupně vzrostl o 60 %. Do Bosny a Hercegoviny vyvážíme především osobní automobily a jejich náhradní díly, dále signalizační a elektrická zařízení, uhlí a oleje nebo třeba potravinářská střívka. Dovážíme především chemické látky a soli, nerostné suroviny, obuv a hračky apod.

Fotografie poskytnuty MPO ČR.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek