Koordinátor amatér a koordinátor profesionál. Kdo je kdo a koho najmout?

26. 5. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Bez koordinátora Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) se stavař dnes již asi těžko obejde. Stát se na stavbě nemusí nic, ale kdo by to riskoval, že?

Neznalost kompetencí a hlavně důležitosti přítomnosti takového koordinátora na stavbě často vede zhotovitele stavby k tomu, že se snaží na této pozici ušetřit. Za dlouhá léta se mu na stavbě nic nestalo, tak proč by mělo právě dnes, že? To je ale velký omyl. A ještě větší omyl je najmout si levného koordinátora amatéra místo o trochu dražšího, ale spolehlivého a kvalitního profesionála. Proč?

Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma pracovníky je fakt, že koordinátor amatér mívá jen certifikát, ale zkušenosti žádné. Oproti tomu takzvaný koordinátor profesionál se může chlubit několikaletou praxí v oboru. Je zkušený, poctivý, zná nejen svá práva, ale i povinnosti. A právě jeho zkušenosti v oblasti kontroly a koordinace Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a znalosti ze zákona daných povinností jsou tou nejlepší základní deskou bezpečnosti na každé stavbě.

Kdo je koordinátor a co má vlastně dělat?

Koordinátor je vlastně spíš takový manažer, který, ač si mnozí lidé myslí opak, neodpovídá za dodržování zákonných povinností a provádění opatření k zajištění BOZP na staveništi. Koordinátor totiž pouze odpovídá zadavateli dané stavby za sladění nutných opatření určených k dodržování BOZP na konkrétní stavbě, aby nedocházelo k úrazům ani k prodražení zakázky či prodloužení doby výstavby. Ač je na stavbě přítomný, do práce zadavatele (v pozici zaměstnavatele) se nemíchá nad rámec svých povinností.

Dnešní koordinátor si neví rady. Nebo nechce?

Problémem současné doby ale je, že si někteří koordinátoři neuvědomují celkem široký rozsah svých povinností, ač je mají dány zákonem. Soustředí se pak spíš jen na kontrolu a dozor. To, že jejich úkolem je být fyzicky na stavbě a koordinovat opatření k zajištění BOZP, a pak také kontrolovat provedení těchto opatření, už asi zapomněli.

Někteří tedy své povinnosti neplní, jiní je mílovými kroky překračují a zasahují do kompetencí zhotovitelů staveb. Tito zhotovitelé z logiky věci koordinátorům věří, že vědí, co dělají, a ti toho pak využívají. Na jedné straně stojí otázka – proč si přidělávat práci? Na druhé – proč nevyužít moci, kterou můžu mít? Na to by se zaměstnavatel koordinátora měl zeptat - proč platit za nic nebo za špatně odvedenou službu? A kde je řešení?

Místo amatéra volte jednoznačně profesionála. Jak je rozeznat?

Únik z problému s neschopným, neznalým nebo pěkně vykutáleným koordinátorem BOZP je jasný. Místo sice laciného, ale za to neschopného amatéra, je nasnadě najmout si profesionála, který má znalosti z bezpečnosti práce, a je si dobře vědom svých povinností (samozřejmě i práv).

A jak vlastně poznat profesionála od amatéra? V podstatě to není nic složitého - zjistěte si, jaké má váš potenciální koordinátor zkušenosti, reference, a jak dlouho svou práci vykonává. A určitě se nezapomeňte informovat o jeho kvalitách také u jeho stálých zákazníků. Oslovte některé z jeho klientů a zeptejte se na něj.

Připraveno podle materiálů společnosti CRDR

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek