Kosmický inkubátor Evropské vesmírné agentury otevřel pobočku v Brně

8. 3. 2018 | Zdroj: Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest

Startuje Czech Space Year 2018, rok významných českých kosmických výročí. Během 3 let se v Brně inkubuje 9 startupů, které pracují s kosmickými technologiemi. Částkou 300 tisíc euro inkubátor financuje Evropská kosmická agentura (ESA) a Jihomoravský kraj. Operátorem programu ESA BIC v České republice je agentura CzechInvest.

Dva roky po založení prvního českého kosmického inkubátoru ESA BIC Prague se možnost využívat technologie a systémy Evropské kosmické agentury (ESA) otevírá i mimopražským firmám. Při příležitosti 40. výročí prvního letu československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru dnes agentura CzechInvest spolu s partnery slavnostně otevřela pobočku kosmického inkubátoru v Brně. Sídlit bude v Jihomoravském inovačním centru (JIC) a v následujících třech letech podpoří až devět progresivních start-upů, které hledají využití kosmických technologií v běžném životě.

Pobočku kosmického inkubátoru v Brně slavnostně otevřeli zástupce Evropské kosmické agentury Frank Salzgeber, ministr dopravy v demisi Dan Ťok, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula a Jan Urban, pověřený řízením agentury CzechInvest. Jako čestný host se slavnostního otevření zúčastnil i první československý kosmonaut Vladimír Remek.

Na základě smlouvy uzavřené s CzechInvestem poskytne Jihomoravský kraj na provoz pobočky kosmického inkubátoru v Brně 300 tisíc euro. Stejnou částkou do projektu přispěje Evropská kosmická agentura, která síť kosmických inkubátorů po Evropě provozuje. Smlouvu o spolupráci, která inkubovaným start-upům zajistí zázemí zavedeného centra pro inovační firmy, zároveň CzechInvest dnes podepsal i s Jihomoravským inovačním centrem.

„Už krátce po zahájení provozu pražského kosmického inkubátoru jsme věděli, že potenciál rozvíjet kosmické technologie směrem k praktickému využití v běžném životě mají firmy po celé České republice, nejen v Praze. Projekty, s kterými české firmy přicházely do ESA BIC Prague, nám pomohly přesvědčit ESA, že otevření další pobočky je jednoznačně krok správným směrem,“ říká Tereza Kubicová, ředitelka Odboru interních projektů a podpory malých a středních podniků agentury CzechInvest.

„Koncept ESA BIC se v České republice již osvědčil, a proto jsme rádi, že za naší podpory a za podpory Jihomoravského kraje CzechInvest může otevřít pobočku českého ESA BIC v Brně. Díky této pobočce bude CzechInvest schopen nejen rozšířit počet inkubovaných firem z pěti na osm ročně, ale díky spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem i rozšířit škálu svých služeb. Tím budeme v České republice moci dále stimulovat rozvoj podnikatelského prostředí v oblasti kosmických technologií a družicových aplikací a ještě lépe využívat příležitostí a potenciálu, které oblast kosmických aktivit pro rozvoj hospodářství České republiky skýtá,“ říká Václav Kobera, ředitel Odboru kosmických aktivit z Ministerstva dopravy, které zaštiťuje jednání s Evropskou kosmickou agenturou v České republice a její financování.

První startupy by do brněnského kosmického inkubátoru mohly vstoupit letos v červnu. Kromě finanční podpory ve výši až 50 tisíc eur, zázemí v Jihomoravském inovačním centru, konzultačních a poradenských služeb v technologické i podnikatelské oblasti a marketingové podpory či pomoci s vyhledáváním partnerů a potenciálních investorů na ně čeká zejména vzácná příležitost sdílet unikání know-how Evropské kosmické agentury.

 „Jižní Morava je prostředím, kde se odvětví kosmických i leteckých technologií daří a jsou pro nás jednou z priorit. Nové startupy, které se do projektu dostanou, můžou využít blízkosti výzkumných a vědeckých center, specializovaných institutů na brněnských univerzitách nebo navazovat spolupráci s etablovanými firmami i nadnárodními korporacemi působícími v regionu,“ říká náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula.

S navázáním nových kontaktů startupům pomůže Jihomoravské inovační centrum, které už 15 let se začínajícími firmami na jižní Moravě pracuje. „Za tu dobu prošlo Jihomoravským inovačním centrem víc než 200 startupů. Některé z nich se staly mezinárodně úspěšnými technologickými firmami, které představují významné zaměstnavatele a investory. Jsme připraveni poskytnout perfektní podporu pro ty, které se do nového inkubátoru zapojí. Zároveň budeme oslovovat potencionální zájemce, hlavně studenty, inovátory, začínající start-upy nebo spin-off firmy z výzkumných organizací,” doplňuje ředitel Jihomoravského inovačního centra Petr Chládek.

Evropská kosmická agentura provozuje po Evropě síť 18 Business Incubation Centre (BIC). Od roku 2004 se v nich inkubovalo již téměř 600 startupů, které pomohly přenést kosmické technologie do běžného života. V ESA BIC Prague se v současné době inkubuje 10 firem: Festka, NG Aviation, Triphood, TuddyTuddy, Big Terra, InsightART, Let’s Earth, NaviRider, FoxWorks Aerospace a SMUP – UQ.

Pobočka českého ESA BIC v Brně je společným projektem CzechInvestu, Jihomoravského kraje, Ministerstva dopravy a Evropské kosmické agentury. Sídlit bude v Jihomoravském inovačním centru.

Vedle 40. výročí prvního letu československého – a zároveň prvního neamerického a nesovětského – kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru je rok 2018 rokem několika dalších významných počinů epochy „dobývání vesmíru“ s českou stopou. V říjnu 2018 uplyne 40 let od vypuštění první české družice Magion 1 do vesmíru. A v listopadu 2018 Česká republika oslaví 10 let v Evropské kosmické agentuře. Při té příležitosti Ministerstvo dopravy a CzechInvest vyhlásili tento rok českým kosmickým rokem Czech Space Year 2018. Během celého roku se uskuteční řada akcí s kosmickým tématem pro širokou i odbornou veřejnost, která na podzim vyvrcholí oslavou výročí vstupu České republiky do ESA.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek