Kouř z Indonésie dusí Singapur

9. 10. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: SG - Singapur
  • Datum zveřejnění: 09.10.2019

Úřady Singapuru vyzvaly počátkem října občany, aby se vyhýbali dlouhému pobytu venku a pokud možno odložili náročné aktivity. Především staří občané a děti, jakož i lidé s chronickými srdečními a plicními onemocněními by měli vyhledat lékařskou péči, uvádí singapurský úřad pro životní prostředí. Ministerstvo dopravy varovalo řidiče před sníženou viditelností. 
Míra znečištění vzduchu přesahuje únosnou hranici, podle ekologů je stupeň ohrožení na zdraví „vysoký až velmi vysoký“. Požáry v Indonísii byly založeny úmyslně kvůli odlesňování. Jedná se o stejnou příčinu, která má na svědomí devastující požáry v Amazonii. Indonéské úřady se snaží bojovat proti vypalování lesů. Usvědčeným žhářům hrozí pokuta ve výši až 16 milionů korun, případně 10 let ve vězení. Prezident souostrovního státu Joko Widodo se za nepříjemnosti omluvil soudnímu Singapuru a Malajsii a přiznal, že se „stydí za akci svých krajanů“.
Požáry mohou za tisíce předčasných úmrtí. Lesní požáry nejsou pro Indonésii žádnou novinkou, dochází k nim pravidelně. Asi k nejhoršímu došlo v roce 2015, kdy kouřový smog pokryl velkou část jihovýchodní Asie. Podle studie vědců z Harvardovy a Kolumbijské univerzity kvůli kouřovým částečkám tehdy jen v Indonésii předčasně zemřelo více než 90 tisíc lidí.

Podle několika místních zdrojů zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Singapur.

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: