Kypr: Vztahy země s EU

20. 8. 2018

© Zastupitelský úřad ČR v Nikósii (Kypr)

3.1. Zastoupení EU v zemi

Kyperská republika je členským státem EU od 1. května 2004 a eurozóny od 1. ledna 2008.

V Nikósii sídlí Zastoupení Evropské komise na Kypru a informační kancelář Evropského parlamentu.

Z členských států EU má v Kyperské republice rezidentní velvyslanectví 17 zemí: Bulharsko, Česká republika, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie.

zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

Viz kapitola 2.2.

zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

Evropská komise poskytuje od roku 2006 asistenční rozvojový program turecko-kyperské komunitě na ostrově. Cílem programu je podpora rozvoje území severního Kypru a příprava na jeho začlení do EU v případě sjednocení ostrova.  Mezi lety 2006-2017 bylo v této oblasti alokováno 484 mil. EUR. Projekty jsou koordinovány zastoupením EK na Kypru a schvalovány ČS EU v rámci rozdělování fondů předvstupní pomoci IPA.

Určitou zvláštní formou využívání finančních záchranných nástrojů EU na Kypru, tedy v jedné ze členských zemí, byl záchranný ekonomický a nápravný program (2013-2016), jehož součástí byla i mezinárodní půjčka ze systému ESM. Z celkového schváleného úvěrového rámce 10 mld. EUR, který Kypru poskytla tzv. finanční Trojka mezinárodních věřitelů (EK, ECB a MMF), bylo vyčerpáno 7,25 mld. EUR, které bude Kyperská republika dlouhodobě splácet. Program byl plánovaně ukončen v březnu 2016. Podíl MMF na celkové výši půjčky byl 10 %. Prostředky z půjčky byly kyperské vládě postupně uvolňovány proti plnění podmínek výše uvedeného nápravného programu. Jednalo se zejména o plnění reforem v oblasti veřejných a sociálních výdajů, veřejné správy, hospodářského systému a dalších oblastech. Některé části požadovaných reforem nebyly kyperskou stranou před ukončením programu splněny.

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: