Kyrgyzstán: Mapa oborových příležitostí - perspektivní položky českého exportu

24. 5. 2019

© Zastupitelský úřad ČR v Nur-Sultanu (Kazachstán)

Kyrgyzská ekonomika je značně podfinancovaná. Proto, i přes značné potřeby, je klíčovým faktorem výhradně zajištění financování pro daný projekt.

5.1. Nejperspektivnější položky pro český export, odvětví pro investice, privatizační a rozvojové projekty

Mezi perspektivní odvětví pro investice v Kyrgyzstánu lze zařadit zejména investiční celky (např. malé vodní elektrárny), dopravní techniku (trolejbusy, autobusy či lokomotivy), zelené technologie (čištění odpadních vod, ohřev teplé vody, solární panely), malé pivovary a technologie výroby piva a potravinářské technologie jako celek. Další možnosti existují v turistice, v zemědělství, perspektivní je i bytová výstavba, možnosti existují též u realizace spotřebního zboží.

Největším problémem pro prosazení českých firem je exportní financování. Podle zkušeností z jiných zemí se ukazuje jako nejperspektivnější cesta identifikování rozvojových programů financovaných ze zahraničí s cílem participace v nich, byť alespoň jako subdodavatel.

V Kyrgyzstánu působí též celá řada významných kyrgyzských podnikatelů, se kterými lze identifikovat vzájemně výhodné projekty. Zájem o rozvoj bilaterální hospodářské spolupráce má též na KG straně asociace JIA a Obchodně - průmyslová komora KG.

Další oborové příležitosti pro všechny země naleznete v Mapě oborových příležitostí na portálu BusinessInfo.cz (www.businessinfo.cz/mop)

zpět na začátek

5.2. Kalendář akcí

V roce 2019 v Kyrgyzstánu proběhly dvě základní akce. První byla návštěva ministryně průmyslu a obchodu ČR Marty Novákové do Biškeku, která se uskutečnila dne 9. 4. 2019. Paní ministryni doprovázela početná podnikatelská mise. Ve dnech 20. - 24. 5. se uskutečnila návštěva členů zemědělského výboru PSP v Biškeku a Oši.

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: