Letiště El Dorado se stává hlavním hráčem v přepravě zboží v Latinské Americe

12. 11. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: CO - Kolumbie
  • Datum zveřejnění: 12.11.2018

Podle statistik Národní agentury pro infrastrukturu (ANI) na terminál letiště El Dorado připadá téměř 700 000 tun přepraveného nákladu z celkových 924 000 tun přepravených v rámci celé Kolumbie. Mimo to je El Dorado nejmodernějším letištěm v celé zemi. Spolu s tímto terminálem jsou součástí celého systému také mezinárodní letiště José María Córdova, které se nachází ve městě Rionegro a slouží jako letecká dopravní tepna pro Medellín a oblast Antioquie, dále Alfonso Bonilla Aragon v Cali a Ernesto Cortissoz, které se nachází v Barranquilli.

Dle údajů instituce Aeronáutica Civil, se mezi lednem a srpnem 2018 letiště El Dorado podílelo na celkovém objemu přepraveného nákladu ze 70 %, následováno letištěm José María Córdova s 11,9 %, Cali s 3,8 % a Barranquilla s 2,8 %. ANI k číslům dodává, že z 924 000 tun každoročně přepraveného nákladu tato 4 letiště dohromady odbavila 894 000 tun, což odpovídá váze přibližně 12 000 Airbusů A320.

Vzhledem k tomu, že je El Dorado v Bogotě lídr v regionu, vláda již pracuje na několika projektech jak dále zlepšit podmínky a konkurenceschopnost dalších významných letišť v zemi. Například José María Córdoba u Medellínu má už ze 76 % dokončen projekt rozšíření terminálu a stane se prvním letištěm v zemi, které bude disponovat jednou společnou inspekční zónou (DIAN, ICA, Invima a Protidrogový útvar národní policie). Letiště si od tohoto kroku slibuje výrazné zefektivnění a zrychlení logistických procesů pro dovoz a vývoz zboží.

Výraznou proměnou prochází i letiště v Barranquilli, kde je z více než 69 % dokončen nový nákladní terminál o ploše 49 000 metrů čtverečních. Rozvojová banka Latinské Ameriky navíc odhaduje, že 16 % z celkového balíku investic do projektů výstavby letištní infrastruktury, které jsou naplánované až do roku 2014, půjde právě do Kolumbie. “Z celkového počtu 70 definovaných projektů se 32 z nich bude realizovat na území Kolumbie. Bude se jednat především o výstavbu nových terminálů a ranvejí na letišti v Bogotě, Cali a Medellínu a dále pak přestavby a zvětšení nákladního terminálu letiště El Dorado."

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě
Zdroj: portafolio.co

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: