Letiště v Líních u Plzně usiluje o charterové lety

1. 11. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Z mezinárodního letiště v Líních u Plzně se možná už příští rok stane další vzdušný přístav pro české dovolenkáře. Provozovatel letiště, firma PlaneStation Pilsen, jedná s Českými aeroliniemi o zahájení charterových letů, které by využívaly jak plzeňské sportovní kluby, tak i klienti cestovních kanceláří.

Ilustrační foto. Foto: Martin Siebert/Euro„Pokud se dohodneme, mohly by být první charterové lety odbaveny z Plzně už příští sezónu,” řekl ředitel letiště Lubomír Hrudička. Provozovatel letiště už připravuje podklady, které si vyžádal Úřad pro civilní letectví tak, aby do Plzně mohly létat dvoumotorové turbovrtulové letouny typu ATR určené pro kratší regionální tratě.

Přitom ještě před třemi lety to vypadalo na letišti v těsném sousedství dálnice D5 na zavření. Firma PlaneStation Pilsen měla existenční potíže a navíc se začala soudit s ministerstvem obrany, které areál dodnes vlastní. Teď ale spor s armádou spěje k dohodě. „Vypadá to nadějně,” glosuje možné rozuzlení sporu Hrudička. Ve hře je i převod letiště na Plzeňský kraj, který má o jeho zisk dlouhodobě zájem. Plzeňské letiště je už dnes největší v kraji, přistávat a vzlétat tam může jakýkoliv let z Česka i Evropské unie.

Letiště v Líních u Plzně. Foto: PlaneStation PilsenPotenciál letiště je však mnohem větší, a to nejen u přepravy pasažérů, ale i nákladu. Přímo u letiště se nachází jeden z nevyužitých brownfieldů na Plzeňsku a k letištní ploše dokonce vede železnice z plzeňského hlavního nádraží. Uvažuje se i o prodloužení přistávací a vzletové dráhy, což by na západ Čech přilákalo i větší stroje. Kvůli tomu by bylo nutné pokácet okolní porosty, které jsou v majetku obcí. S nimi už provozovatel letiště začal jednat.

Bývalé vojenské letiště v Líních u Plzně opustila armáda v roce 1997, znovu ho zprovoznila v roce 2000 společnost PlaneStation Pilsen. Letiště kromě civilních letů využívá i plzeňský aeroklub a letecká záchranná služba.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: Jan Novotný, foto: PlaneStation Pilsen, Martin Siebert.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek