Letos zbankrotuje nejméně firem za deset let

6. 12. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Počet bankrotů obchodních společností v Česku po letošním přijetí novely insolvenčního zákona klesá. Dokazuje to analýza společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

V listopadu 2017 bylo vyhlášeno 73 bankrotů obchodních společností, 478 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 018 osobních bankrotů.

Zatímco počet krachujících firem se oproti říjnu snížil, osobních bankrotů bylo v listopadu o dvě desítky více. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu informaceofirmach.cz.

Počet návrhů na firemní bankrot je po novele insolvenčního zákona, která vstoupila v platnost letos v červenci, ve všech segmentech nižší než v první polovině roku. 

„I když počet bankrotů obchodních společností v jednotlivých měsících kolísá, stále pokračuje trend postupného poklesu. Díky tomu je již nyní zřejmé, že bude v roce 2017 vyhlášeno nejméně firemních bankrotů za posledních 10 let,“ prozrazuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Nechtěný konec by měl letos postihnout o sedminu méně firem než v roce 2016. Celkem bylo během uplynulých 12 měsíců vyhlášeno 787 bankrotů obchodních společností.

Neblahý primát má Praha

Nejhorší čísla vykazují podniky v Praze. Z celkového počtu v listopadu bankrotujících firem jich polovina sídlila v hlavním městě. Žádný firemní bankrot naopak nezaznamenali na Vysočině. Praha je také jediným krajem, kde ukončilo svou činnost více obchodních společností než fyzických osob podnikatelů.

Z hlediska hlavních odvětví zkrachovalo v listopadu nejvíce firem působících v obchodu (23), ve stavebnictví (12) a v průmyslu (11 bankrotů).

Na osobní bankroty insolvenční zákon zásadní vliv nemá. V listopadu jich bylo vyhlášeno 1 018, tedy přesně o dvacet více než v říjnu. „Jejich počet se v listopadu ustálil na dlouhodobém dvanáctiměsíčním průměru. I když čísla mohou v příštích měsících kolísat, je pravděpodobné, že dlouhodobý průměr se výrazně měnit nebude,“ doplňuje Věra Kameníčková.

Redakčně upravená tisková zpráva CRIF

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek