Libanon připravuje tendr na nákup městských autobusů

23. 4. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Libanon připravuje tendr na nákup městských autobusů Českým firmám se v budoucnu otevře možnost zapojit se v Libanonu do vybudování systému veřejné dopravy. Libanon plánuje v rámci projektu Greater Beirut Public Transport Project (GBPTP) nakoupit 370 autobusů, které budou zajišťovat městskou a příměstskou hromadnou dopravu v Bejrútu a okolí. První etapa projektu – nákup 120 městských autobusů - je v procesu přípravy tendrových podmínek.

Vzhledem k tomu, že tendr ještě není vypsán, je načasování pro vyjádření zájmu o účast maximálně vhodné. Ministerstvo dopravy Libanonu na přípravě tendru pracuje.

Světová banka poskytne Libanonu na projekt GBPTP balíček v celkovém rozsahu 295 milionů dolarů. Záměrem projektu je také získat investice od soukromého sektoru v rozsahu 50 – 80 mil. dolarů na nákup autobusů a jejich provoz. Veřejnou dopravu bude provozovat soukromý sektor.

Cílem projektu je vybudovat moderní systém veřejné dopravy v zemi a zmírnit přeplnění libanonských silnic a otevřít sektor veřejné dopravy soukromým investorům. Kromě toho by měl poskytnout pracovní příležitosti ve stavebnictví pro libanonské i syrské pracovníky. Očekává se snížení produkce skleníkových plynů a zlepšení kvality ovzduší.

120 autobusů by mělo zajišťovat dopravu mezi severními předměstími a centrem Bejrútu, dalších 250 potom dopravu mezi hlavními stanicemi a venkovem. Denně by měly přepravit až 300 tisíc cestujících a zkrátit čas dojíždění mezi Bejrútem a jeho severními předměstími na polovinu. Předpokládá se, že v budoucnu dojde k rozšíření projektu i na jižní a východní předměstí hlavního města.

Obyvatelé Bejrútu a okolí se denně potýkají s dopravními zácpami a znečištěním ovzduší. Komplikované a časově náročné je pro ně každodenní dojíždění do zaměstnání.  Narůstají rozdíly mezi úrovní rozvoje hlavního města a venkovských oblastí.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bejrútu (Libanon). Autorka: Lenka Schröpferová, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek