Libye: Vnitropolitická charakteristika

26. 6. 2019

 

2.1. Stručná charakteristika politického systému

Dne 20. srpna 2011 dobyla vojska Národní přechodné rady (NPR) po půlročních bojích hlavní město Tripolis, dne 20.10.2011 byl zajat a zabit bývalý diktátor Muammar Kaddáfí. O dva dny později vyhlásil předseda NPR Mustafa Abdul Džalíl úplné osvobození země. Dne 31. 10. 2011 zvolila NPR nového předsedu dočasné vlády. Stal se jím Abdarrahím al-Kíb. Dne 7. července 2012 se v Libyi konaly historicky první svobodné volby. 120 ze 200 křesel v novém parlamentu – Všeobecném národním kongresu (VNK) – bylo rezervováno pro nezávislé poslance. Z 80 křesel určených politickým stranám získala 39 Aliance národních sil vedená Mahmúdem Džibrílem (prvním předsedou pokaddáfíovské vlády z r. 2011) a 17 pak Strana práva a rozvoje, blízká libyjskému Muslimskému bratrstvu. V srpnu 2012 předala NPR zákonodárnou moc novému VNK a sama tím zanikla. Následujícího dne zvolil VNK svým předsedou předáka malé strany Národní fronta a dlouholetého exilového soupeře Kaddáfího režimu Muhammada al-Makarífa. V listopadu se moci ujala vláda Alího Zidana. Na přelomu let 2013/14 se očekávají volby výboru, který má předložit návrh ústavy k přijetí v referendu. Nová libyjská ústava definuje mj. státní zřízení (půjde-li o parlamentní republiku nebo vrátí-li se země k monarchii, svržené Kaddáfího převratem z r. 1969) a rozhodne o míře decentralizace (a případně federalizace) země, včetně decentralizace finanční: právě tato otázka vytváří podhoubí pro možné konflikty o rozdělení výnosů z těžby ropy a zemního plynu mezi jednotlivé regiony.

Do konce zákonného mandátu VNK (7.2.2014) se nepodařilo zvolit všech 60 členů Ústavodárného sněmu. Jeho práce směrem k vytvoření nového textu ústavy je tak zančně paralyzována. V březnu 2014 byl přijat zákon o nových parlamentních volbách, které by se měly konat v červnu-červenci 2014. Zároveň se změní jeho název, bude to Sněmovna reprezentantů. Není zatím vyjazněna otázka volby prezidenta. Předpokládá se, že po sněmovních volbách nude přijat zákon, který určí formu volby hlavy státu, a to buď přímou volbou, nebo prostř. sněmovny. 

zpět na začátek

2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

Dočasnou hlavou státu je po parlamentních volbách v červenci 2012 de facto předseda  nově vytvořeného Všeobecného národního kongresu (VNK) Muhammad Júsef al-Makaríf. Až po schválení nové ústavy (očekává se v průběhu roku 2013) bude v souladu s nově definovaným státním zřízením určena nová hlava státu (t.j. prezident nebo král) a případně forma její volby.

zpět na začátek

2.3. Složení vlády

Vybraní členové:

Předseda vlády – Alí Zidan

1. místopředseda vlády – Sádik Abdalkarím Abdalrahman

2. místopředseda vlády – Abdasalám al-Kádí

Ministr zahraničních věcí (úřadující) a mezinárodní spolupráce – Muhammad Abdalazíz

Ministr obrany – Abdullah al-Thani

Ministr vnitra - Mohamed Khalifa Mukhtar Ašaikh

Ministr spravedlnosti – Saláh Bašír Marghání

Ministr financí – al-Kilání Abd al-Kádir al-Džazí

Ministr ekonomiky – Mustafa Muhammad Abúfanás

Ministr plánování – Mahdí Atáhir Džaníja

Ministr ropného průmyslu – Abdalbarí Alí Abd al-Hádí al-Arúsí

Ministr průmyslu – Sulajmán Alí al-Taíf al-Fitúrí

Ministr dopravy – Abdalkádir Muhammad Ahmad al-Ajíb

Ministr zemědělství – Saleh Hamed Almahdžúb

Ministr práce – Muhammad Fitúrí Sualím

Ministr zdravotnictví – Núraddín Abdalhamíd Dagman

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek