Lidí na volné noze se evidence tržeb téměř nedotkne, platby přijímají převodem

11. 11. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Většina takzvaných freelancerů nespadá do typů podnikání, kterých se budou týkat dvě první vlny EET. Navíc z velké části přijímají platby za zakázky bankovním převodem. Mnohé ale překvapí, že pod EET budou patřit i oblíbené platební brány.

Freelanceři, neboli podnikatelé na volné noze, tvoří specifickou skupinu živnostníků. Odlišit je od ostatních podnikatelů – fyzických osob není úplně jednoduché. „ Jedním z hlavních znaků je to, že člověk podniká na své vlastní jméno a zaměřuje se na odborný a profesní růst. Sám je nositelem podnikání jako takového, nevnímá ho jako něco mimo sebe. Tím se tento přístup k podnikání v mnoha ohledech liší od ostatních živnostníků a malých firem,“ říká Robert Vlach, zakladatel portálu navolnenoze.cz.

Hlavní kapitál podnikání na volné noze podle něj tvoří především znalosti a dovednosti, dále silné stránky, osobní kontakty a podobně. V zahraničí, například ve spojených státech, se používá výrazně širší definice. „Je to dáno tím, že organizace, která tamní freelancery sdružuje, funguje v podstatě jako odbory. Proto má snahu mít co nejširší členskou základnu,“ dodává Robert Vlach.

Spíše než obecná definice podle něj rozhoduje o příslušnosti k freelancingu přístup. „Tedy kdo se k podnikání na volné noze hlásí, kdo se s ním identifikuje,“ pokračuje Robert Vlach.

Například v katalogu navolnenoze.cz  je 750 členů nabízejících své služby. Na akce spojené s freelancingem chodí přibližně pětkrát více návštěvníků a novinky z oblasti podnikání na volné odebírají desítky tisíc zájemců. To přibližně ukazuje, kolik lidí se k freelancingu v Česku hlásí.

Nejrozšířenější profesí pro podnikání na volně noze je v Česku tvorba webových stránek, IT služby a programování. Za nimi následuje design a multimédia, marketing a PR, psaní a práce s textem, vzdělávání a jazykové služby.

Účet hraje prim

Chystané zavedení elektronické evidence tržeb (EET) se „volnonožců“ téměř nedotkne. „EET se netýká lidí, kteří přijímají platby převodem na účet. Což je záležitost většiny freelancerů. Drobný prodej nebo prodej přes e-shop u tohoto typu podnikání tvoří spíše okrajovou část,“ upozorňuje Robert Vlach.

Pro většinu freelancerů proto podle něj bude jednodušší, pokud přejdou na platby převodem i u několika málo plateb, které nyní řeší jiným způsobem, než si kupovat speciální poklady pro EET a další potřebné technologie a aplikace.

Kromě toho žádná z šesti nejčastějších profesí lidí na volné noze nespadá do typů podnikání, kterých se budou týkat první vlny zavádění EET. Od 1. prosince 2016 začnou povinnosti vyplývající z EET platit pro ubytovací, stravovací a pohostinské služby. Od 1. března 2017 začne EET platit pro maloobchod a velkoobchod. Prodej a provozování e-shopů je přitom u freelancerů až sedmým nejčastějším oborem. Teprve od 1. března 2018 se zapojí ostatní obory podnikání s výjimkou některých řemeslných a výrobních činností, pro které EET začne platit od 1. června 2018.

„Podnikatelé, živnostníci nebo freelanceři, na které EET dopadá, se musí registrovat na příslušném finančním úřadu. Tam jim bude zřízen speciální certifikát, který použijí v rámci technologie pro výměnu dat s orgány finanční správy. Pak bude potřeba připojení k internetu a pořízení technologie, která umožní výměnu dat s orgány finanční správy, včetně tiskárny,“ shrnuje potřebný postup Ondřej Preuss, provozovatel webu Dostupný advokát.

Pod EET patří i platební brány

Do EET přitom budou spadat i některé elektronické platby. „Elektronická evidence tržeb se týká i plateb přes platební brány, jako je GoPay, PayPal a podobně. Což se týká řady freelancerů,“ upozorňuje Jan Korbel z portálu Fakturoid.cz. Nástupu EET se podle něj budou muset přizpůsobit i fakturační systémy. „Kdo nechce přijít o zákazníky, musí se na EET připravit,“ dodává Jan Korbel.

Ideál práce na volné noze vyjadřuje obraz rozesmátého podnikatele, který překládá nebo tvoří pro svého zákazníka design někde na pláži třeba na druhé straně světa. Velká část tohoto podnikání, včetně sjednávání zakázek nebo plateb, se totiž odehrává přes internet. V Česku mu dosud bránilo hlavně chabé pokrytí mobilními sítěmi, které bylo dlouho dostupné jen ve velkých městech.

S tím koresponduje i současné rozložené freelancerů v rámci České republiky. „Zhruba polovina jich je z Prahy a jejího širšího okolí. Přibližně sedmdesát procent jich žije v okolí tří největších měst, tedy Prahy, Brna a Ostravy,“ vypočítává Robert Vlach.

Pokrytí mobilním internetem je však podle něj pro rozšíření freelancerů spíše okrajovým kritériem. „Působení na volné noze je závislé na určitém podhoubí. Sice můžete tuto práci dělat prakticky odkudkoliv, sám jsem jeden čas působil na samotě v Beskydech, ale většině freelancerů prospívá coworkingové prostředí, kde se mohou potkávat s klienty a které je tomuto způsobu práce nakloněné,“ zdůrazňuje Robert Vlach.

Práci na volné noze se často věnují profesionálové, kteří si předtím udělali dobré jméno a kontakty s klienty v některé z velkých firem či korporací. Výhodou freelancingu pak pro ně jě, že nemusejí poslouchat žádného šéfa, pracují většinou z domova, vydělávají většinou výrazně více nebo alespoň o něco více než ve firmě a zbývá jim více volného času.

Dalibor Dostál

Jak bude elektronická evidence tržeb (EET) fungovat, jak se dotkne živnostníků i firem a kdo a v jaké fázi se k ní připojí, to vše najdete ve speciálu BusinessInfo.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek