LIKO-S v Indii obchoduje s podnikatelským guru

3. 6. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Firma LIKO-S, která vyrábí interiérové přepážky, spolupracuje v Indii s Pushpakem Prakashem. To je selfmademan, kterého média oslavovala jako prototyp moderního podnikatele. Dnes je zpátky nohama na zemi. Česká firma zprovoznila s Prakashem výrobnu v Bengalúru, říká předseda dozorčí rady LIKO-S Martin Coufal.

Martin Coufal (vpravo) říká, že indický podnikatel Prakash (vlevo) se musel po vší mediální slávě zase vrátit nohama na zem do reálného obchodního světa.Jaké zboží v současnosti do Indie dodáváte?
Letos v roce 2015 jsme uspěli v několika projektech pro společnost Honda v Bengalúru, kam jsme dodali příčky a naše vestavky ve finančním objemu zhruba 16 milionů rupií, což je asi 6,3 milionu korun. Nyní máme rozpracovány další projekty za zhruba 50 milionů korun.

Spolupracujete s indickou podnikatelskou ikonou Pushpakem Prakashem. Proč je v Indii obdivován jako podnikatelský guru?
Kariéra našeho partnera a přítele Pushpaka Prakashe je velice zajímavá. Začal jako pouhý pouliční svářeč, který své produkty rozvážel po nocích zákazníkům na skútrech. Ty má dodnes vystaveny v sídle své firmy Pushpak. Postupně vybudoval společnost o 150 zaměstnancích. Výrobky elektrochemické divize firmy dokonce krouží okolo naší planety jako součástky vesmírných satelitů indického kosmického programu.

Jak jste se s ním seznámili?
S Prakashem jsme se potkali na podzim roku 2012. Byl jedním z vystavovatelů na veletrhu ve společné indické expozici. Podařilo se mu vtáhnout do svého stánku Libora Musila, předsedu představenstva naší společnosti. Ten potom pozval Prakashe k nám do firmy. V roce 2013 podepsali majitelé obou společností v Novém Dillí smlouvu o založení společného podniku LIKO-S India.

Začali jsme Indy učit, jak obchodovat s příčkami, vzdělávali jsme i jejich techniky, projektové manažery, montéry... Vlastně jsme postupovali obdobně, jako když jsme zakládali pobočky v Chorvatsku, v Maďarsku, v Polsku nebo když jsme začínali na nových trzích v západní Evropě.


Máte výrobnu ve městě Bengalúru. Co zatím vyrábí a na kolik vás investice vyšla?
Výroba příček už začala a postupně ji chceme rozšiřovat o další a další operace, které děláme běžně u nás v České republice. V Indii kompletujeme prosklené elementy našich příček LIKOform Omega, vyrábíme tam i dveře, zárubně či výplně a podobně. V současné době jednáme s několika extrudovnami o výrobě hliníkových profilů v Indii, které budeme dovážet i do Afriky. Interiérovému programu v Indii se věnuje asi 15 lidí. Odhaduji, že do dnešního dne nás tento projekt vyšel zhruba na pět milionů korun v investicích.

V Indii jsou osobní kontakty důležitější než jinde. Jeden váš další indický partner vám nyní pomáhá dokonce i s průnikem na africký trh...
Během cest do Indie jsem se seznámil s majitelem společnosti Technospark Industries panem Mohanem. On je zároveň honorárním konzulem Rwandské republiky a pomáhá nám nyní s uvedením na trh právě ve Rwandě a v dalších afrických zemích. Velmi vlivný člověk, má blízké vztahy se členy vlád v Indii i Rwandě.

Jak byste charakterizoval obchodní mentalitu Indů a podnikatelské prostředí v Indii?
Vztahy s lidmi jsou určitě důležité. Slyšel jsem i o korupci, sám jsem se s tím však nikdy nesetkal. Řekl bych však, že se obchodní zvyklosti víc a víc přibližují těm našim, evropským. Indičtí manažeři jsou velmi pragmatičtí a na jednání většinou velmi dobře připraveni. To samé vyžadují i od nás. Anglický vliv je tam stále cítit a i díky tomu si tam užíváme jejich respekt.

Nakolik vám pomohla kancelář agentury CzechTrade v Bombaji?
Její vedoucí pan Kameník je velmi vstřícný člověk. Vždy když jsem potřeboval poradit nebo zprostředkovat nějaký kontakt, rád mi pomohl.

Výrobce přepážek z moravy

Rodinná firma LIKO-S byla založena už v roce 1990 ve Slavkově u Brna. Dnes patří k předním světovým výrobcům montovaných příček. Napřímo zaměstnává asi 150 zaměstnanců. Na tuzemském trhu má v oboru zhruba padesátiprocentní podíl. Působí také v mnoha evropských zemích, ve Spojených arabských emirátech či právě v Indii. Srdcem firmy je rodina spoluzakladatele společnosti Libora Musila.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl. Firma rovněž uspěla v soutěži DHL exportní cena roku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek